بهترین دکتر روانشناس تهران

0 118

آنچه در مطلب بهترین دکتر روانشناس تهران بیان نمودیم بیشتر حول محور آشنایی مختصری با روانشناسی و یکی از شاخه‌های آن به‌عنوان روانشناسی بالینی بود. در ادامه نیز به معرفی چند تن از روان‌شناسان معروف ایران و جهان پرداختیم و سرگذشت کوتاهی از زندگی آنها را بیان نمودیم. امیدواریم این مطلب برای شما راه گشا بوده و اطلاعات دلخواهتان را کسب نموده باشید.

روانشناسی علمی است که به بررسی وضعیت رفتار انسان‌ها و فرآیندهای ذهنی آنها در مواجهه با محیط اطراف و پیشامدهای مختلف آن می‌پردازد. ادراک، احساس، شخصیت، هوش، هیجان و انگیزه رفتارهای روانی هستند که علم روانشناسی به مطالعه آنها به‌منظور توجه به‌تمامی جنبه‌های زندگی انسان اقدام می‌کند. شما نیز اگر برای حل مشکلات خود به دنبال بهترین دکتر روانشناس تهران هستید باید ابتدا از توانایی و مهارت وی برای تصمیم‌گیری و حل مسائل مطمئن شوید و بدانید راهکارهای وی مطابق با یافته‌های علمی است.
جوامع هرچه بزرگ‌تر باشند فرآیندهای روانی جاری در آن با پیچیدگی‌های بیشتری همراه است و دکتر روانشناسی می‌تواند، بهترین نتیجه‌گیری را اعلام نماید که نسبت به نیازهای طبیعی انسان درک کاملی داشته و مطالعات جامعی در مورد تحولات زندگی امروز به انجام رسانده باشد.

تاریخچه روانشناسی بالینی

تاریخچه روانشناسی بالینی
تاریخچه روانشناسی بالینی

روانشناس بالینی بر ناهنجاری‌ها، ناتوانی‌ها و آشفتگی‌های شخصیتی انسان تمرکز داشته و با ارزیابی، تشخیص، بهترین مشاوره سعی می‌کند به درک و پیش‌بینی و درنهایت درمان بپردازد. با پیشرفت‌های گسترده‌ای که از این علم امروزه شاهد آن هستیم اما تاریخچه طولانی برای آن ذکر نشده و فقط می‌توان عمر روانشناسی بالینی را محدود به یک قرن دانست.
اگرچه کشورهای خارجی با سرعت حیرت‌آوری به رمزگشایی از این علم پرداخته و روان‌درمانگرها به مدد شاخه‌های مختلف این علم در حل اختلالات روانی و تشخیص و درمان بسیاری از بیماران به موفقیت‌های چشم‌گیری نائل شده‌اند اما تحقیق در مورد بخش‌های مختلف آن‌که بالغ‌بر ۲۰ تا ۳۰ قسمت متفاوت است همچنان ادامه دارد.

بهترین دکتر روانشناسی

بهترین دکتر روانشناسی
بهترین دکتر روانشناسی

دکتر روانشناسی و علم این حوزه به بررسی رفتار و تمامی واکنش‌ها و فرآیندهای روانی که گاه عینی و قابل شهود و در بسیاری موارد ذهنی هستند، می‌پردازد. به‌هرحال شما می‌توانید از بهترین دکتر روانشناس تهران انتظار داشته باشید تا با آشنایی و کسب دانش در مورد تمامی رویکردهای مختلف روان‌شناسی چون روانکاوی، رفتارگرایی، رفتاردرمانی شناختی و … به علت و چرایی رفتارهای بیماران روانی دست یابد و تجویزهای مؤثری را ارائه دهد.
در این راستا انتخاب فردی که دارای صلاحیت علمی بوده و از تجربه کافی در این زمینه برخوردار است و به‌خوبی اختلالات را تشخیص داده و آموزش‌های مؤثری در جهت مدیریت این مشکلات به مراجعه‌کنندگان خود می‌دهد، در اولویت انتخاب بوده زیرا به‌واقع بهترین مشاور قلمداد می‌شود.

انواع روانشناسی بالینی

هدف روانشناس بالینی کمک به افراد برای مقابله با شرایط نامطلوب چون موارد تعدیل (ضعف عزت‌نفس، طلاق و …)، اختلالات روانی، پریشانی عاطفی است. علم روانشناسی بالینی ارتقا عملکرد بیماران و دور نمودن الگوهای رفتاری منفی به‌منظور کاهش درد و ارائه کمک‌های عاطفی و مشاوره را در رأس فعالیت‌های خود قرار می‌دهد.
ازاین‌رو است که روانشناس بالینی در عرصه‌های گوناگونی خدمت‌رسانی می‌کند، بدین ترتیب انواع مختلفی از این نوع روانشناسی را می‌توان دید که به بهبود جنبه‌های مختلف زندگی انسان همت نموده است.
• روانشناس سلامت رفتاری
• روانشناس بالینی کودک
• مددکار بالینی اجتماعی
• روانشناس مشاوره
• روانشناسی عصبی
• روان‌درمانی
• روانشناس توان‌بخشی

بهترین دکتر روانشناس معروف

بهترین دکتر روانشناس معروف
بهترین دکتر روانشناس معروف

شاید بسیاری نام ژان پیاژه بهترین مشاور و روانشناس معروف را شنیده باشید که با نظریه رشد مرحله‌ای خود توانست تحولی عظیم در این علم ایجاد نماید. توسعه روان‌شناسی رشد فکری کودکان تنها بخشی از دستاوردهای عظیم این روانشناس معروف جهانی است که فرآیندهای تفکر کودکان را موردبررسی قرار داده است.
دومین روانشناسی که به ارتقاء سطح دانش یک روانشناس بالینی کمک نموده، زیگموند فروید و نظریه‌های جالب‌توجه آن است. تلاش‌های وی به افزایش شناخت از رشد انسانی، شخصیت روانشناسی بالینی و روان‌شناسی مرضی کمک شایانی نموده است.

بزرگ‌ترین روانشناس زن جهان

می‌توان تعداد زیادی از زنان روانشناس مانند ماری کلکینز با نظریه زوج‌درمانی، ماری ایزورث با تکنیک ارزیابی وضعیت عجیب، لتا استتر با روانشناسی زنان، ملانی کلاین با ارائه بازی‌درمانی و … را در جهان معرفی نمود که با نظریه‌های علمی و اثبات‌شده خود علم روانشناسی را دچار تغییرات عمده‌ای نموده‌اند.
در میان تمامی این روانشناسان زن نام آنا فروید به علت اینکه توانست نظریه پدرش را توسعه داده و رشته روانکاوی کودک را موردتوجه اکید قرار دهد، پرآوازه‌تر از دیگر زنان روانشناس جهان است. آنا فروید بانفوذ بر روانشناس معروف اریک اریکسون توانست به یکی از مهم‌ترین روان‌شناسان تبدیل‌شده و با معرفی مکانیسم‌های دفاعی و گسترش روانشناسی کودک نام خود را ماندگار نماید.

بهترین دکتر روانشناس تهران کیست؟

با بررسی فهرست بهترین دکتر روانشناس تهران به نام دکتر پریرخ دادستان برمی‌خوریم. وی اولین زنی است که در آزمون علمی اعزام به خارج از کشور پذیرفته‌شده و زیر نظر ژان پیاژه تحصیلات خود را گذراند. ژان پیاژه این روانشناس معروف با دیدن نبوغ سرشار دادستان هدایت رساله دکتری وی را شخصاً به عهده گرفت. دکتر دادستان پس از بازگشت به ایران خدمات ارزنده‌ای درزمینۀ روانشناسی نوین ارائه نمود.
پیشرفت در زمینه‌های روانشناسی رشد و بالینی کودک، روانشناسی مرضی تحولی، روانشناسی جنایی و … از اقدامات عالی این بانوی بزرگ ایرانی است و امروزه می‌توان آن را یکی از شناخته‌ترین چهره‌های روانشناسی ایرانی برشمرد.

سؤالات متداول:

بهترین روانشناس ایران کیست؟

دکتر حبیب دوانلو به‌عنوان یکی از بهترین روانشناسان ایرانی شناخته‌شده است، وی با اتمام دوره پزشکی عمومی در ایران به‌قصد گذراندن تحصیلات تکمیلی عازم دانشگاه هاروارد می‌شود و پس از تحصیل در رشته روان‌پزشکی به بنیان‌گذاری روان‌درمانی پویشی که روشی پویاتر اما برگرفته از همان نظریات ابتدایی فروید است می‌پردازد.
این دکتر ایرانی موفق با ایجاد تغییراتی در روانکاوی سنتی به کوتاه نمودن طول مدت درمان و فعال‌تر کردن بیمار در جلسات درمانی برای دسترسی به نتایج مطلوب‌تر با تکیه‌بر فرضیات “ناهشیار” و “بروز دفاع‌های روانی” فروید اقدام نموده است.
این روش درمانی اکنون بانام این دکتر محبوب ایرانی در سراسر جهان شناخته‌شده و توسط پزشکان فراوانی در داخل و خارج کشور به کار می‌رود.

تعرفه ویزیت روانشناس در سال ۹۹ چند تومان است؟

مبلغ تعرفه‌های روانشناسی بر اساس نظر سازمان نظام روانشناسی و سازمان بهزیستی تعیین می‌شود. بر طبق دستورات صادرشده از طرف این دو سازمان تعرفه ویزیت روانشناسی در سال ۹۹ در تهران و کلان‌شهرها برای مقطع دکتری ۱۴۵ هزار تومان و برای کارشناسی ارشد ۱۱۲ هزار تومان است.
اما این مبلغ در شهرستان‌ها باقیمتی نازل‌تر و برابر با ۱۲۲ هزار تومان برای مقطع دکتری و ۹۵ هزار تومان برای کارشناسی ارشد تعیین‌شده است.

ویژگی‌های شخصیتی یک روانشناس خوب؟

برای آنکه بتوانید بهترین دکتر روانشناس تهران را یافته و نتیجه‌ای عالی را از ارتباط درمانی که با وی برقرار می‌نمایید، دریافت کنید، باید از وجود یک شخصیت محکم و تخصص کافی در وی اطمینان کسب نمایید. پیدا کردن فرد مناسب برای حل مشکلاتتان به‌راستی کار راحتی نیست اما وجود برخی از ویژگی‌های شخصیتی بارز در دکتر موردنظرتان می‌تواند شمارا به سمت بهترین انتخاب هدایت نماید.
در ابتدا باید بدانید بهترین مشاور کسی است که شواهد را به‌خوبی بررسی نموده و رفتاری مطابق با آن را ابراز نماید. بعدازآن عدم قضاوت‌های زودهنگام و عجولانه و همدردی و هم‌دلی با بیمار به‌گونه‌ای متناسب که نه افراط و نه تفریط در آنجایی داشته باشد، از ویژگی‌های مهم یک روانشناس ایدئال و باتجربه است.
مهارت‌های کلامی در یک روانشناس بالینی از اهمیت بالایی برخوردار است و مانند پلی توانمند می‌ماند که زمینه ارتباطی قدرتمند و سازنده را فراهم می‌سازد. قابل‌اعتماد بودن نیز یکی دیگر از شاخصه‌های مهم شخصیتی یک روانکاو است که اگر در آن خللی وجود داشته باشد، مسلماً بیماران را برای اعتماد به چنین فردی دچار تردید می‌کند. درنهایت صبر و تواضع دو خصلت ارزنده‌ در روانکاو است که وی را قادر می‌سازد تا انتهای راه درمان در کنار بیمار بماند و سلامتی را به او بازگرداند.

چطور یک مشاور خوب پیدا کنم؟

اگر نظرات متفاوتی در مورد روانشناسان مطرح می‌شود، به دلیل فضای کاری خاص و همچنین به علت این است که با مسئله انسانی مواجه هستیم؛ زیرا افراد با نیازها، مشکلات و پیچیدگی‌های ذهنی متفاوتی به روانشناسان مراجعه می‌کنند، ازاین‌رو بیان یک معنای کلی و مطلق از خوب یا بد بودن فرآیند درمانی که توسط این پزشکان ارائه می‌شود امکان‌پذیر نیست.
شما نیز اگر به دنبال یک مشاور خوب هستید باید بدانید این مسئله متناسب با هر بیمار و شخصیت حاکم بر وجود وی متفاوت است، بدین ترتیب نمی‌توان یک حکم کلی از خوب یا بد بودن یک روانشناس صادر نمود.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp