تمام نکات مهمی که برای انتقال سند خودرو باید بدانید

0 41

خرید و فروش ماشین به یکی از پررونق‌ترین بخش‌های بازار در دنیای امروز تبدیل شده است. تا جایی که تعداد زیادی از افراد برای کسب درآمد از این طریق وارد بازار شده و درنتیجه پیچیدگی‌های آن را افزایش دادند. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین کارهایی که پس از خرید خودرو باید انجام بدهید، انتقال سند آن در سریع‌ترین زمان ممکن است. در این مقاله از همراه مکانیک قصد داریم درباره مراحل انتقال سند و مهم‌ترین نکاتی که باید در طی این فرایند رعایت کنید، صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

پیش از خرید خودرو و نیاز به انتقال سند این نکته‌ها را به خاطر داشته باشید

متأسفانه رونق گرفتن بازار امروز خودرو یکی از عواملی است که باعث شده بسیاری از افراد طمع‌کار و سودجو برای سوءاستفاده از ناآگاهی افراد به این بازار روی آورند. درنتیجه مهم‌ترین نکته‌ای که در زمان اقدام به خرید خودرو باید به خاطر داشته باشید این است که حتما برای این کار با یک کارشناس خبره مشورت کرده و از تجربیات او در این زمینه استفاده کنید. اما اگر خودتان در این زمینه تخصص کافی دارید، تنها کافی است که چند نکته را رعایت کنید.

باید به خاطر داشته باشید که هرگز خودروی وکالت‌نامه‌ای خریداری نکنید. حتما دقت کنید که فروشنده واقعی بوده یا اینکه یک وکالت‌نامه کاملا معتبر از صاحب اصلی خودرو در دست داشته باشد. در غیر این صورت ناچار خواهید بود برای فروش مال غیر از شخص فروشنده شکایت کنید که دردسرهای خاص خود را دارد. به‌علاوه خودرویی را بخرید که ثبت دفتری بوده و سند آن به نام کسی باشد که می‌خواهد خودرو را به شما بفروشد. در این صورت مراحل انتقال سند برای شما بسیار کوتاه‌تر می‌شود. درنهایت اینکه اگر خودرو را به‌صورت قسطی خریداری می‌کنید، باید یک وکالت یا نامه رسمی از فروشنده برای انتقال سند پس از اتمام اقساط دریافت کنید.

چگونه می‌توان سند خودرو را انتقال داد؟

فرایند انتقال سند خودرو با خرید آن آغاز می‌شود. بنابراین نخستین مرحله از این فرایند این است که شما با فروشنده یک قرارداد بسیار دقیق تنظیم کنید. باید دقت کنید که در قرارداد تمامی مشخصات شما، فروشنده و خودرو به‌طور کامل نوشته شده باشد. به عبارت بهتر تمام آنچه در کارشناسی قسمت‌های مختلف خودرو مشخص می‌شود، باید درون قرارداد قید گردد. مهم‌ترین این اطلاعات عبارت‌اند از:

 1. مدل، نوع و رنگ خودرو
 2. پلاک
 3. نوع سوخت
 4. شماره بدنه و شاسی
 5. تمامی امکانات رفاهی و ایمنی خودرو و وضعیت سلامت آن‌ها
 6. مدت‌زمان بیمه خودرو و تخفیفات آن
 7. کارکرد خودرو
 8. وضعیت سلامت فنی، بدنه و لاستیک‌ها

پس‌ازاینکه این مشخصات را به‌طور کامل در قولنامه یا قرارداد خودرو نوشتید، باید شرایط فروش و نحوه پرداخت قیمت را ذکر کنید. در این زمینه نیز لازم است مشخصات زیر در قرارداد ذکر شوند:

 1. قیمت نهایی توافق شده
 2. نحوه پرداخت هزینه توسط خریدار (اشاره به زمان، میزان و نوع مبلغ پرداختی ضروری است.)
 3. زمان و نحوه تحویل مدارک خودرو توسط فروشنده به خریدار
 4. توافق‌های مربوط به پرداخت بدهی خودرو مانند خلافی و عوارض
 5. زمان تعویض پلاک (دریافت وکالت‌نامه از فروشنده درصورتی‌که در روز تعویض پلاک در محل حضور ندارد.)
 6. زمان مراجعه به دفترخانه برای تنظیم سند
 7. خسارت و مدت‌زمان مجاز برای فسخ قرارداد.
چگونه می‌توان سند خودرو را انتقال داد؟
چگونه می‌توان سند خودرو را انتقال داد؟

ذکر دقیق تمامی موارد بالا دست شما را به‌عنوان خریدار برای هرگونه اعتراض در صورت بروز هر مشکلی کاملا باز می‌گذارد. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید با استناد به این قولنامه تمامی توافقات خود را به یاد آورده و بر اساس آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. مرحله بعد انجام تعویض پلاک است. برای این کار باید خریدار و فروشنده به همراه یکدیگر به مرکز تعویض پلاک منطقه خود مراجعه کنند. درصورتی‌که فروشنده برای حضور در مرکز تمایلی ندارد، می‌تواند در یک دفترخانه اسناد رسمی یک وکالت‌نامه تام‌الاختیار را به همراه مدارک لازم در اختیار خریدار قرار دهد. اما بهتر است که این فرایند با حضور هر دو طرف انجام گیرد.

وکالت‌نامه‌ای که فروشنده به خریدار می‌دهد دو حالت دارد. این وکالت‌نامه تنها می‌تواند حق فک و تعویض پلاک را به خریدار بدهد. به این معنا که فروشنده ناچار است برای انجام مراحل انتقال سند به دفترخانه مراجعه کند. نوع دیگری از وکالت‌نامه به خریدار اجازه می‌دهد که مراحل تعویض پلاک و انتقال سند خودرو را بدون حضور فروشنده انجام دهد. هزینه تنظیم این وکالت‌نامه نسبت به حالت قبلی بیشتر است.

اما اگر می‌خواهید مراحل انتقال سند و تعویض پلاک در مدت کوتاه‌تر و با صرف هزینه و انرژی کمتری انجام شود، بهتر است که خریدار و فروشنده در یک روز باهم هماهنگ کرده و برای انجام چنین کارهایی به همراه هم مراجعه کنند. این شیوه تعویض پلاک و انتقال سند خودرو بسیار مطمئن‌تر است. زیرا بسیاری از فروشندگان از الزامات تنظیم وکالت‌نامه مانند تنظیم تاریخ انقضا و موارد مجاز آن کاملا مطلع نبوده و درنتیجه مشکلات زیادی برای آن‌ها به وجود خواهد آمد.

آخرین و مهم‌ترین مرحله در انتقال سند خودرو مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی است. هرچند بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این فرایند با تعویض پلاک خاتمه پیدا می‌کند، اما باید گفت که زمانی شما مالک خودرو محسوب خواهید شد که برای انتقال سند به دفترخانه مراجعه کنید. در طی این مرحله شناسنامه یا برگ سبز خودرو به‌عنوان معتبرترین مدرک مالکیت خودرو به نام شما شده و درنتیجه شما مالک واقعی خودرو خواهید بود.

بسیاری از فروشندگان برای کاهش هزینه و زمان مصرفی از انجام این مرحله سر باز می‌زنند. اما باید به خاطر داشته باشید که تا زمانی که این مرحله انجام نشود، شما مقصر اصلی تمامی تخلفاتی هستید که با این خودرو انجام می‌شود. بنابراین باید با در دست داشتن مدارکی مانند اصل شناسنامه و کارت ملی، تأییدیه تعویض پلاک، برگ سبز جدید، مدارک خودرو و سند خودرو در اسرع وقت به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کنید.

منبع

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp