آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک – عمل لیپوماتیک چیست؟

0 334

چرا بعد از عمل لیپوماتیک دچار آب آوردگی شکم می‌شویم؟ آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک نشان از چیست؟ آیا پیکرتراشی اصولی هم باعث آب آوردن شکم می‌شود؟ لیپوماتیک یک روش جراحی برای از بین بردن چربی اضافی از بدن است. این کار از دهه ۱۹۸۰ آغاز شد و به یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های پلاستیک در ایالات ‌متحده تبدیل‌ شده است.

در کشور ما ایران هم لیپوماتیک یکی از محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی به‌حساب می‌آید و هرروزه به تعداد بیمارانی که از لیپوماتیک یا لیپوساکشن استفاده می‌کنند اضافه می‌شود. آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک یکی از نشانه‌های بعد از عمل است که در این مطلب تصمیم داریم شما را با این نشانه و راه‌های از بین بردن آن آشنا کنیم.

شایع‌ترین عارضه بعد از ابدومینوپلاستی، تشکیل سروما است. به تجمع مایعات آب گونه پس از برخی عمل‌های جراحی مانند جراحی شکم در بدن بیمار سروما گفته می‌شود. بروز تشکیل سروما در لیپوماتیک شکمی به عنوان یک اتفاق شایع یاد می‌شود که در جراحی‌هایی از جمله، ابدومینوپلاستی، پانیکلوکتومی و عرضی رکتوس شکمی به وجود می‌آید.

 

ما در بیتا کلینیک در مورد سروما و یا آب آوردن اعضا بدن بعد از جراحی صحبت کرده‌ایم ولی در اینجا می‌خواهیم بطور مخصوص به آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک (لیپوساکشن) بپردازیم!

یکی از علائم رایج بعد از جراحی لیپوماتیک در ناحیه شکم، تورم و آب آوردن شکم و اطراف آن است. این علامت اصلاً نگران کننده نیست و آمادگی بدن را برای ترمیم بعد از عمل نشان می‌دهد.

بعد از لیپوماتیک در ناحیه شکم، مقداری آب به طور طبیعی در زیر بافت شکم جمع می‌شود. در حقیقت، این مایعات هنگامی جمع می‌شوند که بافت‌های بالایی و زیرین شکم به هم می‌پیوندند.

وجود مایعات در شکم بعد از جراحی لیپوماتیک در ناحیه شکم باعث تورم می‌شود. در صورت لزوم، تخلیه کننده‌هایی در محل زخم شکم قرار می‌گیرند.

 

مایعات زیر پوست با کمک این تخلیه کننده‌ها یا درین‌ها جمع شده و بیمار هر روز آنها را تخلیه می‌کند. آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک همان طور که گفته شد بسیار شایع است و با انجام مواردی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، باعث کاهش حجم این آب آوردگی و رفع کلی آب آوردگی پس از عمل پیکرتراشی خواهد شد.

لیپوماتیک در ناحیه شکم
لیپوماتیک در ناحیه شکم

دلیل آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک

همانطور که قبلا اشاره کردیم، در حین جراحی لیپوماتیک شکم، برش‌هایی ایجاد می‌شود و چربی موضعی برداشته می‌شود، همچنین در هنگام این جراحی پوست اضافی شکم نیز برداشته می‌شود. بدن انسان در پاسخ به این آسیب‌ها، مایعات را در این قسمت جمع می‌کند تا فضای مناسبی برای روند ترمیم بافت‌هایی که جراحت پیدا کرده‌اند، ایجاد کند.

در واقع این مایعات دلیل اصلی تورم بعد از جراحی لیپوماتیک در ناحیه شکم هستند. وقتی آسیب دیدگی رخ می‌دهد، مایعات در بافت‌های بدن جمع می‌شوند و اصطلاحا بدن شما در ناحیه شکم دچار آبگرفتگی می‌شود.

همانند این اتفاق زمانی که جایی از بدن شما تاول می‌زند هم رخ می‌دهد ولی با این تفاوت که این تجمع مایعات در نزدیکی سطح پوست قرار ندارد.

در جلسات قبل از عمل لیپوماتیک براساس وزن، سن و … به شما توصیه‌هایی برای رسیدن به آمادگی کامل برای عمل زیبایی و یا جراحی عمومی می‌شود. تمام تلاش بیتا کلینیک ساختن یک تجربه رویایی از عمل لیپوماتیک  است.

دلیل آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک
دلیل آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک

چطور این عارضه را شناسایی کنیم؟

در بسیاری از موارد، یک سروما مانند یک کیست بزرگ به صورت یک توده متورم ظاهر می‌شود. همچنین در صورت لمس ممکن است حساس یا دردناک باشد. ترشح از برش جراحی در صورت وجود سروما معمول است.

در صورتی که ترشحات خونریزی کند، تغییر رنگ بدهد یا بوی بدی بدهد ممکن است دچار عفونت شده باشید. در واقع این عارضه به طور کلی خیلی شبیه تاول زدن‌های معمولی است و البته مکانیزم یکسانی هم دارند.

در موارد نادر، یک سروما می‌تواند سفت (کَلسیفیه) شود. با این کار، گره سختی در محل سروما ایجاد می‌شود.

ولی در موارد معمول سروما در ناحیه شکم پخش بوده و بسیار خفیف است به طوری که ممکن است بعد از چند روز به سادگی جذب سلول‌های بدن شده و رفع شود!

عوارض سروما یا آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک

آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک گاهی باعث آبسه و عفونت می‌شود. اگر شما متوجه نشانه‌هایی از عفونت زخم بعد از عمل جراحی شکم شوید، ممکن است که سروما به آبسه تبدیل شده باشد.

در چنین مواردی، برخی از افراد از داروهای خانگی برای رفع آبسه استفاده می‌کنند در صورتی که شما برای درمان و تشخیص درست حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

یکی دیگر از عوارض تجمع مایعات در بدن عفونت است. در صورتی که سروما درمان نشود عفونت وارد خون می‌شود و وضعیت بیمار بدتر خواهد شد.

دکتر فوق تخصص جراحی پلاستیک کیست؟

برای انتخاب بهترین دکتر لیپوماتیک معیارهایی دارید؟ آیا صرف شنیدن تعریف از کار یک جراح و یا کلینیک به آن اعتماد می‌کنید؟ روش‌های مختلفی وجود دارد که کمک می‌کنند از انتخابی که کرده‌اید اطمینان کامل کسب کنید.

به عنوان مثال برای انتخاب یک دکتر فوق تخصص جراحی پلاستیک باید به مواردی چون اعتبار جراح، سابقه، مهارت و تخصص و همچنین حسن شهرت او میان افراد توجه داشته باشید.

انتخاب بهترین دکتر لیپوماتیک
انتخاب بهترین دکتر لیپوماتیک

برای جلوگیری و یا درمان آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک چه کنیم؟

بیتا کلینیک به شما اکیدا توصیه می‌کند به محض مشاهده این عارضه به پزشک معالج خودتان مراجعه کنید حتی اگر حس می‌کنید که این نشانه‌ها عوارض خفیفی است!

مجموعه‌ای از مایعات پس از لیپوساکشن ممکن است با آسپیراسیون سوزنی و با پانسمان‌های فشاری درمان شود. گاهی ممکن است لازم باشد هر چند روز یک بار عمل تخلیه با درین‌ها تکرار شود.

اگر از طریق یکی از برش‌های لیپوساکشن بتوان به مجموعه مایعات زیر بافت دست یافت، می‌توان برای کاهش مایعات، یک تخلیه کننده (درین) وارد کرده و با استفاده از پانسمان‌های فشاری که هر دو روز یکبار باید تعویض شوند، در محل نگه داشته شود تا مواد اضافی را خارج کند.

در طول زمان تخلیه ممکن است از آنتی بیوتیک‌های پیشگیری کننده استفاده شود. معمولا آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک خیلی خفیف است و طی چند روز به کلی برطرف می‌شود.

بیتا کلینیک بهترین کلینیک عمل‌های زیبایی

بیتا کلینیک با هجده سال سابقه در عمل‌های زیبایی سینه، جراحی زیبایی شکم، لابیاپلاستی، لیپوماتیک و… یکی از مطمئن‌ترین مراکز برای جراحی‌های لیپوساکشن و لایپوماتیک برای شما است. بیش از هزار عمل جراحی موفق تنها گوشه‌ای از توانمندی کلینیک بیتا است.

سرکار خانم دکتر پروانه منصوری با بیش از ۱۸ سال سابقه درخشان در کلینیکهای مختلف و بیمارستان‌های مطرح کشور نظیر میلاد تهران با راه اندازی کلینیک خود با به کارگیری کادری مجرب و بهترین دستگاه‌های به روز دنیا آماده ارائه خدمات زیبایی به شما عزیزان است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp