سلامت زنان

انواع روش ها و نحوه جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری. جلوگیری از بارداری شامل وسایل و روش های متعددی است که فرد می تواند برای پیشگیری از حاملگی از آنها استفاده کند. پزشکان، مأمورین بهداشت و سلامت، ماماها، و پرستاران می توانند اطلاعات مفیدی را راجع به جلوگیری از بارداری در اختیار شما قرار دهند. کلیه افرادی که در مطب پزشکان، درمانگاه های عمومی، یا بیمارستان ها کار می کنند موظف به حفظ اسرار مراجعین هستند.

روش جلوگیری از بارداری -حلقه مهبلي يا واژينال رينگ (Vaginal Ring)

حلقه ضد بارداری یک حلقه نرم و انعطاف پذیر است که توسط خود زن در مهبل قرار می گیرد. حلقه حاوی استروژن و پروژستوژن، البته در دوزهای کمتری نسبت به قرص های ضد بارداری، است. حلقه این هورمون ها را به تدریج آزاد می کند. حلقه های ضد بارداری باید به مدت سه هفته در مهبل باقی بمانند. سپس حلقه بیرون آورده می شود و یک حلقه نو بعد از یک هفته در مهبل قرار داده می شود. حلقه مانع از تخمک گذاری می گردد و استفاده از آن آسان است. حلقه های ضد بارداری را می توان با تجویز پزشک از داروخانه ها خریداری کرد. آنها بسیار مطمئن هستند. زنانی که مجاز به استفاده از قرص های ضد بارداری نیستند، نمی توانند از حلقه ضد بارداری نیز استفاده کنند.

حلقه مهبلي يا واژينال رينگ (Vaginal Ring) يک حلقه نازک ، شفاف و انعطاف پذير مي باشد که خانمها مي توانند براي جلوگيري از بارداري ، خودشان آن را داخل مهبل خود قرار دهند . درطي سه هفته به تدريج از اين حلقه مهبلي ، هورمونهاي استروژن و پروژسترون آزاد مي شود تا جذب بدن گردد . اين هورمونها باعث مي شوند که تخمک گذاري متوقف شده و ترشحات رحم غليظ تر گردند تا بعنوان سدي از حرکت اسپرمها جلوگيري نمايند . اثر حلقه هاي مهبلي در جلوگيري از بارداري ، 98 تا 99 در صد مي باشد.

نحوه استفاده از حلقه مهبلي

در طي 5 روز اول قاعدگي ، حلقه مهبلي را بايد در مهبل قرار داد . بعد از 8 روز، حلقه مهبلي اثر خود را در جلوگيري از بارداري نشان مي دهد . برای کاهش احتمال وقوع حاملگي بهتر است در هنگام مصرف حلقه مهبلي ، بخصوص در هفته اول استفاده از آن ، از کاندوم يا اسپرم کش هم استفاده نمود.

نحوه قرار دادن حلقه مهبلي

در ابتدا ممکن است اين کار دشوار و ناراحت کننده باشد . با اينحال ، از آنجائيکه حلقه مهبلي يک روش سد کننده نمي باشد ، قرار دادن اشتباه آن نيز معمولا اشکالي ايجاد نمي کند . شما مي توانيد بصورت نشسته ، ايستاده و يا خوابيده ، اين حلقه مهبلي را در مهبل خودتان قرار دهيد . ابتدا اطراف حلقه را فشار دهيد و سپس آن را به آرامي در داخل مهبل قرار دهيد . حلقه را به اندازه کافي در داخل فرو کنيد تا احساس راحتي نمائيد و ديگر وجود حلقه را احساس نکنيد.

نحوه برداشتن و بيرون آوردن حلقه مهبلي

يک حلقه مهبلي به مدت سه هفته در مهبل باقي مي ماند. براي بيرون آوردن حلقه از داخل مهبل ، انگشت خود را بصورت قلاب در آورده و حلقه را بيرون بکشيد . در طي چند روز آينده خونريزي قاعدگي شروع خواهد شد. هفت روز بعد مي توانيد يک حلقه جديد در داخل مهبل خود قرار دهيد تا براي يک ماه آينده هم از اثر ضد بارداري آن استفاده نماييد.

روش جلوگیری از بارداری بوسیله نورپلانت(Norplant) ،کپسولهاي کاشتني زير پوست

دو نوع کپسول ضدبارداری قابل کاشت در بازار نروژ وجود دارد. این نوع کپسول ها تقریباً اندازه چوب کبریت و حاوی هورمون پروژستوژن ترکیبی هستند. آنها زیر پوست بازوی زن کاشته می شوند و بسته به نوع کپسول بین سه الی پنج سال باقی می مانند. این کار در مطب پزشک انجام می گیرد. کپسول های کاشته شده مانع از تخمک گذاری می شوند و با تأثیر بر مخاط گردن رحم از رسیدن اسپرم به لوله های فالوپ (مجاری عبور تخم) جلوگیری می کنند. کپسول های ضد بارداری قابل کاشت وسیله مطمئنی برای جلوگیری از بارداری می باشند.

نورپلانت (Norplant) نام تجارتي 6 کپسول نرم و کوچک مي باشد که در زير پوست قسمت فوقاني بازوي خانمها کاشته مي شود . اين کپسولهاي نازک و کوچک را بطور کلي ايمپلنت (implant) مي گويند که کپسولهاي نورپلانت يکي از انواع معروف آن مي باشد. نورپلانت ها در زيرپوست به تدريج هورموني شبيه پروژسترون از خود آزاد مي کند که به آن لوونورژسترل (Levonorgestrel) مي گويند . اين دارو به تدريج وارد جريان خون مي گردد، در نورپلانت ها هيچگونه هورمون استروژن بکار نرفته است . مدت اثر نورپلانت ها 5 سال مي باشد.

انواع مختلفي از ايمپلنت ها ساخته شده است . بعضي از ايمپلنت ها از تعداد کمتري کپسول ساخته شده اند و مدت اثرکمتري دارند (حدود 3 سال) . بعضي ديگر از انواع ايمپلنت ها به تدريج در بدن حل شده و جذب مي گردند و نيازي به برداشتن آنها وجود ندارد. تنها ايمپلنتي که از سال 1995 توسط سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) تاييد شده است و به ميزان زيادي در ايالات متحده امريکا مصرف ميگردد ، نورپلانت مي باشد.

نحوه عمل نورپلانت

نورپلانت به سه روش از حاملگي جلوگيري مي نمايد که عبارتنداز:

» جلوي آزاد شدن تخمک را از تخمدان ها مي گيرد

» با غليظ تر کردن ترشحات رحم ، جلوي حرکت اسپرم و رسيدن آن به تخمک را مي گيرد

» ديواره رحم را نازک کرده و از لانه گزيني تخم جلوگيري ميکند.

نحوه کارگذاري نورپلانت

پزشک ابتدا در قسمت فوقاني بازو يک علامت کوچک مي گذارد . پس از تميز کردن پوست محل مورد نظر با استفاده از مواد ضد عفوني کنند ، مقداري ماده بي حس کننده به اين قسمت تزريق مي گردد تا دردي احساس نشود . سپس با انجام يک برش کوچک در پوست ، کپسولهاي نورپلانت به شکل بادبزن در زير پوست کاشته مي شوند . اين عمل حدود 15 دقيقه طول مي کشد.

زمان کارگذاري نورپلانت

معمولا بهتر است در طي پنج روز اول قاعدگي اقدام به گذاشتن نورپلانت شود تا شما مطمئن باشيد که حامله نيستيد.

زمان اثر نورپلانت

نورپلانت در کمتر از 24 ساعت که از کاشته شدن آن در زير پوست گذشت ، اثر ضد بارداري خود را ايجاد مي کند.

تغييرات ايجاد شده در الگوي خونريزي قاعدگي خانمها

بعضي از خانمها ممکن است هر روز دچار لکه بيني شوند . بعضي ديگر از خانمها ممکن است دچار قاعدگي هاي طولاني مدت تري شوند و بعضي نيز ممکن است اصلا خونريزي نداشته باشند . تمام اين تغييرات طبيعي هستند .

خونريزيهاي قاعدگي معمولا بعد از سال اولي که از کاشته شدن نورپلانت مي گذرد ، منظم تر مي شوند.بعضي نيز ممکن است اصلا خونريزي نداشته باشند . تمام اين تغييرات طبيعي هستند . خونريزيهاي قاعدگي معمولا بعد از سال اولي که از کاشته شدن نورپلانت مي گذرد ، منظم تر مي شوند. دچار قاعدگي هاي طولاني مدت تري شوند و بعضي نيز ممکن است اصلا خونريزي نداشته باشند . تمام اين تغييرات طبيعي هستند . خونريزيهاي قاعدگي معمولا بعد از سال اولي که از کاشته شدن نورپلانت مي گذرد ، منظم تر مي شوند.

خارج نمودن نورپلانت پس از 5 سال

در صورت لزوم شما مي توانيد حتي قبل از پنج سال هم آن را بيرون بياوريد . از هنگامي که نورپلانت از زير پوست بيرون آورده مي شود ، شما مي توانيد دوباره حامله شويد.

نکته مهم:در صورتي که به هر علت دچار بيماري شده وبه پزشک مراجعه مي نماييد . به پزشک اطلاع دهيد که از نورپلانت استفاده مي کنيد زيرا ممکن است پزشک داروهايي تجويز نمايد که اثر نور پلانت را کم نمايد

عوارض جانبي شايع نورپلانت

عوارض جانبي نورپلانت ها عبارتند از:

» تغيير در الگوي خونريزي قاعدگي شامل:

» لکه بيني يا خونريزي هاي خيلي خفيف

» طولاني شدن خونريزي

» بدون هيچگونه خونريزي

» سردرد

» آکنه (جوش)

» تغييراتي دروزن بدن (بعضي از خانمها وزنشان اضافه مي شود)

» تهوع

» حساس شدن پستانها ويا ترشح از پستانها

» رشد يا کاهش موهاي بدن

» تيره شدن رنگ پوست روي نورپلانت

» ايجاد کيستهاي تخمداني

بسياري از اين عوارض بعد از يکسال که از کاربرد نورپلانت ها گذشته ، کاهش يافته و يا از بين مي روند.
تاثير نورپلانتها در جلوگيري از بارداري

نورپلانتها در جلوگيري از بارداري بسيار موثر مي باشند . از هر 10000 خانمي که از نورپلانت استفاده مي کند ، در طي يک سال فقط 9 نفر ممکن است دچار حاملگي ناخواسته شود.

روش جلوگیری از بارداری بوسیله ديافراگم (Diaphragm)

دیافراگم (Diaphragm) از جنس نوعی لاستیک نازک درست شده است که در اطراف آن یک حلقه فنری و قابل انعطاف وجود دارد . دیافراگم را در داخل مهبل و بر روی دهانه رحم قرار می دهند . دیافراگمی که حاوی مواد اسپرم کش می باشد با از بین بردن اسپرمها از بروز حاملگی جلوگیری می نماید . بعد از مقاربت ، لازم است که دیافراگم به مدت 6 تا 8 ساعت در محل خود باقی بماند . میزان تاثیر دیافراگم ها در جلوگیری از بارداری حدود 82 تا 94 درصد می باشد . دیافراگم ها تا حدودی می توانند از انتقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری نمایند اما از انتقال بیماری ایدز پیشگیری نمی کنند.

نحوه استفاده از دیافراگم ها

برای اینکه یک دیافراگم با اندازه مناسب تهیه نماییم لازم است که ابتدا پزشک یا ماما این کار را انجام دهد. انواع مختلفی از دیاگرام ها با اندازه های متفاوت در دسترس هستند . دیافراگم را میتوان حداکثر تا دوساعت قبل از مقاربت در مهبل قرار داد ،زیرا مواد اسپرم کش آن فقط برای مدت دوساعت موثر هستند . اگر بیش از دو ساعت قبل از مقاربت اقدام به گذاشتن دیافراگم نمایید ، شما مجبور هستید که مقدار بیشتری اسپرم کش در داخل مهبل قراردهید . هر بار که مقاربت انجام می شود ، باید با استفاده از یک اپلیکاتور مقدار بیشتری اسپرم کش به داخل مهبل اضافه نمود.

نحو قراردادن دیافراگم

قبل از اینکه اقدام به قراردادن دیافراگم در داخل مهبل نمایید ، حدود یک قاشق از ژل یا کرم اسپرم کش را درداخل دیافراگم بریزید . حلقه دور دیافراگم را فشار دهید و آن را طوری نگه دارید که مواد اسپرم کش به بیرون نریزد. درهنگام قرار دادن دیافراگم ، یک وضعیت مناسب و راحت را برای خود انتخاب نمایید . شما می توانید در حالت ایستاده و بصورتی که یک پایتان را بلند نموده و بر روی صندلی قرارداده اید این کار را انجام دهید و یا اینکه بنشینید و پاهایتان را از هم باز نمایید و یا اینکه در حالت خوابیده اقدام به قرار دادن دیافراگم نمایید . با استفاده از یک دست ، لب های مهبل را از هم جدا نمایید . با دست دیگرتان ،حلقه دیافراگم را فشار دهید و آنرا به داخل مهبل فرو نمایید

نحوه بیرون آوردن دیافراگم از داخل مهبل

بعد از مقاربت حدود 6 تا 8 ساعت صبر نمایید و سپس اقدام به بیرون آوردن دیافراگم نمایید . با استفاده از یک انگشت ، اقدام به بیرون آوردن دیافراگم نمایید . اگر ناخن های شما بلند می باشد ، مراقب باشید که باعث پارگی لاستیک دیافراگم نشوید.

رعایت نکات زیر در هنگام استفاده از دیافراگم الزامی است

پس از اینکه دیافراگم را ازداخل مهبل بیرون آوردید ، آن را با آب گرم و صابون بشویید و
سپس آن را خوب خشک نمایید .

یک دیافراگم خوب نباید دارای سوراخ و یا ترک خوردگی باشد . برای اینکه ببینید که آیا دیافراگم سوراخ شده است یا خیر می توانید آن را جلوی نور نگاه کنید و یا اینکه در داخل آن آب بریزید و ببینید که آیا چکه می کند یا خیر.

چرب کردن دیافراگم یا روغن های نرم کننده مثل وازلین ، می تواند باعث آسیب دیدن و خرابی دیافراگم شود.
عوامل موثر در تغییر اندازه دیافراگم متناسب با دهانه رحم خانمهایی که اخیرا وزن آنها بیشتر از 5 کیلوگرم اضافه یا کم شده است و همچنین خانمهایی که زایمان انجام داده اند باید یک دیافراگم با اندازه جدید و متناسب استفاده نمایند.

عوارض جانبی استفاده از دیافراگم

اگر شما و همسرتان ازبودن دیافراگم در مهبل ناراحت هستید ویا دچار خارش ، ترشح و یا عفونتهای مثانه شده اید با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید. عفونتهای مثانه شایعترین عارضه جانبی استفاده از دیافراگم ها می باشند.بعضی از خانمها ممکن است نسبت به لاستیک دیافراگم و یا مواد اسپرم کش دچار آلرژی یا حساسیت باشند .

مزایای استفاده از دیافراگم

می توان آنها را تا دو ساعت قبل از مقاربت نصب نمود . استفاده از آنها راحت می باشد . تغییری در چرخه قاعدگی نم گذارد . در حاملگی های آینده مشکلی ایجاد نمی کند .

معایب استفاده از دیافراگم

از انتقال بیماری ایدز جلوگیری نمی کنند . اندازه مناسب آن را باید یک پزشک و یا یک ماما تعیین نماید. در بعضی از خانمها ممکن است ایجاد آلرژی یا حساسیت نماید . ممکن است خطر بروز عفونتهای مثانه را افزایش دهد .

روش جلوگیری از بارداری با قرصهاي خوراکي ضد بارداري

قرص های ضد بارداری معمولی بیش از ٣٠ سال است که به بازار عرضه شده اند. آنها حاوی دو نوع هورمون ترکیبی مختلف می باشند: استروژن و پروژستوژن. این دو هورمون انسانی از هورمون هایی که توسط تخمدان ساخته می شود تقلید می کنند. قرص های ضد بارداری مختلف ترکیبات گوناگونی دارند. پزشک شما در انتخاب نوع مناسب قرص ضد بارداری شما را راهنمایی و برای شما نسخه ای تجویز می کند. قرص های ضد بارداری مانع از تخمک گذاری و چسبیدن تخمک به بافت سطحی رحم می شوند. چنانچه از قرص های ضد بارداری به نحو صحیح استفاده گردد، می توانند وسیله ای مطمئن برای جلوگیری از بارداری باشند. برای خرید قرص های ضدبارداری نسخه پزشک لازم است.

زنان سیگاری بالای ٣٥ سال نباید قرص های ضد بارداری مصرف کنند. این توصیه شامل زنان مبتلا به لخته خون، سرطان سینه، حمله قلبی یا سایر بیماری های قلبی، یا بیماری های کبدی شدید نیز می گردد.

قرصهاي خوراکي ضد بارداري در انواع مختلفي وجود دارند که عبارتند از:

» قرصهاي اچ دي HD (قرصهاي ترکيبي)

» قرصهاي ال دي LD (قرصهاي ترکيبي)

» قرصهاي چند مرحله اي (قرصهاي ترکيبي)

» قرصهاي فقط داراي پروژسترون (قرصهاي شيردهي يا ميني پيل Mini Pill )

قرصهاي اچ دي HD و قرصهاي ال دي LD داراي هورمونهاي استروژن و پروژسترون مي باشند اما مقدار اين هورمونها در قرصهاي اچ دي HD بسيار بيشتر از قرصهاي ال دي LD است . قرصهاي ال دي LD داراي عوارض جانبي کمتري مي باشند . به همين دليل توصيه مي شود که از قرصهاي ال دي براي جلوگيري از بارداري استفاده شود .

قرصهاي چند مرحله اي نيز داراي هورمونهاي استروژن و پروژسترون مي باشند اما ميزان هورمون در اين قرصها همانند سيکل قاعدگي طبيعي تغيير مي کند و مقدار استروژن و پروژسترون آن در هر روز متفاوت مي باشد .

قرصهاي اچ دي HD ، ال دي LD و قرصهاي چند مرحله اي در بسته هاي ۲۱ تايي قرار دارند . به اين سه قرص معمولا قرصهاي ترکيبي (The Combined Pill ) گفته مي شود .

قرصهاي ميني پيل Mini Pill که به قرصهاي شيردهي معروف هستند فقط داراي هورمون پروژسترون هستند و معمولا بعد از زايمان و در زمان شيردهي مصرف شوند . اين قرصها در بسته هاي ۲۸ عددي قرار دارند .

قرص های ضد بارداری فاقد استروژن

فقط یک نوع قرص ضد بارداری فاقد استروژن در بازار نروژ وجود دارد. این قرص مانع از تخمک گذاری (تولید تخمک توسط زن) می گردد. برای اینکه این قرص مؤثر باشد، لازم است هر روز رأس ساعت معین مصرف گردد. همچنین خانم های شیرده نیز می توانند از این قرص استفاده کنند. چنانچه از قرص درست استفاده شود، تقریباً ٪١٠٠ قابل اطمینان است. برای خرید قرص های ضدبارداری فاقد استروژن نسخه پزشک لازم است.

قرص های کوچک

قرص های کوچک فقط حاوی یک نوع هورمون ترکیبی است. پروژستوژنها. قرص های کوچک را باید هر روز رأس ساعت معین مصرف کرد. اگر فراموش کنید که قرص را مصرف کنید و بیش از ٢٧ساعت از زمان مصرف قرص قبلی گذشته باشد، در آن صورت باید طی ١٤ روز آینده از روش های ضد بارداری مضاعف استفاده کنید. قرص باید به صورت عادی مصرف شود. برای خرید قرص های کوچک نسخه پزشک لازم است.

 

قرصهاي ترکيبي

سه نوع قرصهاي اچ دي HD ، ال دي LD و چند مرحله اي را اصطلاحا قرصهاي ترکيبي مي نامند زيرا در اين قرصها ترکيبي از هورمونهاي استروژن و پروژسترون وجود دارد . ميزان تاثير اين قرصها درجلوگيري از بارداري ۹۷ تا ۹۹ درصد مي باشد .

نحوه استفاده از قرصهاي ترکيبي

اگر اولين روز خونريزي قاعدگي را اولين روز عادت ماهانه فرض نماييم ، مصرف قرصهاي ترکيبي را بايد از روز پنجم عادت ماهيانه شروع نماييم و هر روز در ساعت معيني اقدام به خوردن اين قرصها نماييم . اين قرصها معمولا در بسته هاي ۲۱ عددي هستند و بنابراين بايد به مدت ۲۱ روز ازاين قرصها مصرف نمائيم ( بهتر است اين قرصها بعد از شام خورده شوند) . با تمام شدن بسته ۲۱ عددي اين قرصها ، مصرف آنها به مدت هفت روز متوقف مي گردد و از روز هشتم شروع به مصرف يک بسته جديد ۲۱ عددي مي نماييم .

چه افرادي نبايد از قرصهاي ترکيبي ضد بارداري استفاده نمايند؟

خانمهاي بالاي سن ۳۵ سال که سيگاري بوده و يا داراي سابقه سکته قلبي ، سکته مغزي ، لخته شدن خون در رگها ، خونريزي هاي نامشخص از مهبل ، سرطان و بيماري کبدي مي باشند نبايد از قرصهاي ترکيبي ضد بارداري استفاده کنند . همچنين خانمهاي داراي سن کمتر از ۳۵ سال که سيگاري بوده و دچار مشکلاتي مثل ميگرن ، بيماريهاي کيسه صفرا ، فشار خون ، مرض قند (ديابت) ، صرع ، لخته شدن خون در رگها ويا بيماريهاي کبدي يا قلبي هستند نبايد از اين قرصها استفاده نمايند .

خانمهايي که از قرصهاي ترکيبي استفاده مي کنند در خطر بيشتري براي ابتلا به سکته قلبي و يا سکته مغزي هستند . اثرات مصرف قرصهاي ترکيبي باعث کاهش احتمال ابتلا خانمها به سرطا تخمدان ، سرطان آندومتر و بيماريهاي التهابي لگن مي شوند .

عوارض جانبي قرصهاي ترکيبي ضدبارداري

تا هنگامي که بدن به تغييرات هورموني که بر اثر مصرف قرصها ايجاد ميگردند عادت نمايد ، بعضي از خانمها ممکن است دچار عوارض زير شوند :

» خونريزيهاي نامنظم و لکه بيني

» تهوع

» حساس شدن پستانها

» افزايش وزن يا احتباس آب در بدن

» بروز لکه هاي تيره رنگ در پوست

» تغيير خلق و خوي

اين عوارض جانبي معمولا بعد از دو يا سه ماه از بين مي روند . با اين حال اگر بعد از دو يا سه هنوز دچار اين عوارض هستيد و يا اينکه دچار خونريزي هاي شديد شده ايد ، به پزشک مراجعه فرماييد.

تداخل با داروهاي ديگر

بعضي از داروها مي توانند اثر قرصهاي ضد بارداري را کم نمايند . اين داروها عبارتند از :

آنتي بيوتيک ها ، داروهاي ضد تشنج و ضد صرع ، داروهاي ضد سل و داروهاي ضد ميگرن .فراموشي در خوردن قرصهاي اچ دي HD و يا ال دي LD

يک شب:

بايد دوشب پشت سر هم دوقرص با هم خورده شود و سپس تا پايان دوره ، از يک روش ديگر ضد بارداري (مثل کاندوم) نيز استفاده شود .

سه شب:

در اين صورت بايد از مصرف بقيه قرصها تا شروع خونريزي عادت ماهيانه جلوگيري شود و سپس از روز پنجم عادت ماهيانه شروع به مصرف بسته جديدي از قرصها نمود.

مزايا و معایب استفاده از قرصهاي ترکيبي ضد بارداري

مزاياي استفاده از قرصهاي ترکيبي عبارتند از :

» خونريزيهاي ماهانه ممکن است خفيف تر يا منظم تر شود .

» استفاده از قرصها آسان مي باشد .

» براي حاملگي هاي بعدي در آينده مشکلي ايجاد نمي کند .

» اختلالي در فعاليت جنسي ايجاد نمي شود

» ممکن است در مقابل سرطانهاي تخمدان و رحم ، اثر محافظتي داشته باشد .

» ممکن است باعث کاهش آکنه (جوش) شود .

معايب قرصهاي ترکيبي ضد بارداري عبارتند از:

» در مقابل عفونتهاي مقاربتي مثل ايدز اثر پيشگيري کننده ندارند

» هر روز بايد از آنها استفاده شود

» در صورت مصرف بعضي از داروها همراه با آن ، اثر آن کاهش مي يابد

» احتمال خطر وقوع سکته قلبي و مغزي را افزايش مي دهد

قرصهاي شيردهي يا ميني پيل

قرصهاي شير دهي (mini pill) نوعي قرص ضد بارداري هستند که فقط داراي هورمون پروژسترون مي باشند (مانند قرصهاي لاينسترول و لوونورژسترل) . اين قرصها داراي بسته هاي ۲۸ عددي هستند و هر روز بايد از آنها استفاده شود (بر خلاف قرصهاي ترکيبي که يک هفته قرصها خورده نمي شوند).

در اين قرصها فقط از پروژسترون استفاده شده و هيچگونه استروژني در آنها وجود ندارد . تاثير قرصهاي ميني پيل نسبت به قرصهاي ترکيبي در جلوگيري از بارداري کمي کمتر مي باشد و حدود ۹۵ در صد است . از آنجايي که اين قرصها در طي دوران شيردهي (بعد از زايمان) مصرف مي شوند به نام قرصهاي شيردهي معروف شده اند.

نحوه استفاده از قرصهاي ميني پيل

از اولين روز خونريزي قاعدگي، مصرف بسته ۲۸ تايي اين قرصها را بايد شروع نمود و هر روز در سر ساعت معيني ، يک عدد از اين قرصها خورده شود . وقتي يک بسته ۲۸ تايي از اين قرصها تمام شد، مصرف يک بسته جديد را بايد شروع نمود .

افرادي که نبايد از قرصهاي ميني پيل استفاده کنند

خانمهايي که دچار مشکلات زير مي باشند نبايد از اين قرصها استفاده نمايند:

» خونريزي رحمي بدون علت نامشخص

» سرطان پستان

» بيماري کبدي

همچنين خانمهايي که از اضافه وزن ناراحت مي شوند ونيز خانمايي که دچار بيماريهاي قلبي ، مرض قند(ديابت) و بيماري کيسه صفرا هستند و يا اينکه سابقه ابتلا به افسردگي را دارند بهتر است از اين قرصها استفاده نکنند.

قرصهاي ميني پيل احتمال خطر بروز کيستهاي تخمداني را افزايش مي دهند . همچنين احتمال وقوع حاملگي هاي خارج رحمي در افرادي که از اين قرصها استفاده مي کنند کمي بيشتر مي شود (حاملگي خارج از رحمي هنگامي اتفاق مي افتد که تخمک لقاح يافته د رخارج لوله رحمي رشد نمايد اين وضعيت مي تواند بسيا رخطرناک بوده و نياز به اقدامات اورژانسي دارد).

با اين حال ، خانمهايي که از قرص هاي ميني پيل استفاده ميکنند خطر وقوع سرطان آندومتر و بيماري التهابي لگن در آنها کمتر مي باشد . همچنين دردهاي عادت ماهانه آنها نيز کمتر ميباشد .

عوارض جانبي مصرف قرصهاي ميني پيل (شيردهي)

شايع ترين عارضه جانبي استفاده از قرصهاي ميني پيل، بروز خونريزيهاي نامنظم مي باشد. د رحاليکه بسياري از خانمهايي که از قرصهاي ميني پيل استفاده مي کنند داراي قاعدگي طبيعي مي باشند ، اما بعضي از خانمها نيز دچار پريودهاي نامنظم ، خونريزي در بين عادات ماهانه و يا اينکه بدون هيچگونه خونريزي در طي عادات ماهانه هستند . اگر در مدت ۶۰ روز هيچگونه خونريزي قاعدگي نداشتيد، به پزشک مراجعه نماييد نا آزمايش حاملگي براي شما انجام شود.

ساير عوارض جانبي قرصهاي ميني پيل (شير دهي) عبارتند از : تغيير در خلق و خوي ، سردرد و کاهش ميل جنسي .

بعضي از عوارض جانبي که با مصرف قرصهاي ترکيبي اچ دي HD و يا ال دي LD ايجاد مي شوند (مثل تهوع و حساس شدن پستانها) معمولا در افرادي که از قرصهاي ميني پيل استفاده مي کنند ديده نمي شود .

تداخل با داروهاي ديگر

بعضي از داروها مي توانند اثر قرصهاي ميني پيل را کاهش دهند . اين داروها عبارتند از : داروهاي ضد سل و داروهاي ضد صرع يا ضد تشنج .

 

فراموشي در خوردن قرصهاي ميني پيل

يک شب:

بايد هر موقع که به يادتان آمد ، آن قرصها را مصرف نماييد و قرص بعدي را در همان ساعت معمول بخوريد . در چنين مواردي بايد به مدت دو هفته از يک روش ديگر نيز براي پيشگيري از بارداري استفاده نماييد (مثل کاندوم).

دوشب:
بايد دوشب پشت سر هم دو قرص با هم خورده شود و به مدت دو هفته از يک روش ديگر براي پيشگيري از بارداري استفاده نمود ( مثل کاندوم) .

مزاياي استفاده از قرصهاي ميني پيل

مزاياي استفاده از قرصهاي ميني پيل عبارتند از :

*بعضي از عوارض جانبي قرصهاي ترکيبي اچ دي و ال دي مثل تهوع و حساس شدن پستانها را ندارد.

» فاقد استروژن مي باشد

» استفاده از آنها آسان مي باشد

» مشکلي در حاملگي هاي آينده ايجاد نمي کند

» اختلالي درفعاليت جنسي ايجاد نمي کند.

معايب استفاده از قرصهاي ميني پيل

معايب قرصهاي ميني پيل عبارتند از:

» در قابل عفونتهاي مقاربتي مثل ايدز اثر پيشگيري کننده ندارد

» در صورت مصرف بعضي از داروها همراه با آن ، اثر آن کاهش مي يابد

» احتمال خطر بروز کيستهاي تخمداني را افزايش مي دهد

» خطر بروز حاملگي هاي خارج رحمي را افزايش ميدهد

» ممکن است باعث خونريزي هاي نامنظم شود.

روش جلوگیری از بارداری با اسفنج هاي ضد بارداري

اسفنج هاي ضد بارداري(Sponge) از جنس پلي اورتان بوده و به شکل بالشهاي کوچکي هستند که حاوي يک ماده اسپرم کش مي باشند . در يک طرف اين اسفنج ها ، فرو رفتگي وجود دارد که بروي دهانه رحم قرار داده مي شود و بعنوان سدي جلوي عبور اسپرمها به داخل دهانه رحم را مي گيرد . درطرف ديگر اسفنج ، يک حلقه وجود دارد که در هنگام خارج کردن اسفنج مي توان با کشيدن آن ، اسفنج را بيرون آورد . اسفنجها در يک اندازه ساخته شده اند و مي توان آنها را بدون نسخه پزشک تهيه نمود .

اسفنجها را مي توان تا 24 ساعت قبل از مقاربت در مهبل قرار داد . بعد از 6 ساعت که از مقاربت گذشت ، مي توان اسفنج را خارج نمود.اسفنج ها معمولا همراه با ساير روشهاي جلوگيري از بارداري (مثل کاندوم) استفاده ميشوند تا ميزان کارائي آنها افزايش يابد.اسفنج ها به مدت 24 ساعت مي توانند ماده اسپرم کش خود را آزاد نمايند و بعد ازاين مدت بايد آنها را عوض نمود .

نحوه قرار دادن اسفنجها به داخل مهبل

با دستهاي تميز بايد اسفنج را از پاکت خود بيرون آورد . در حالي که با يک دست اسفنج را گرفته ايم (بطوريکه قسمت فرو رفته آن درجلو قرار گرفته و حلقه آن به سمت پايين باشد ) آن را زير شير آب تميز گرفته و خيس مي کنيم . سپس آن را فشار مي دهيم تا توليد کف نمايد . اين کار باعث فعال شدن ماده اسپرم کش مي گردد و قرار دادن آن به داخل مهبل را آسان مي نمايد . اسفنج را به آرامي داخل مهبل قرار مي دهيم بطوريکه قسمت فرو رفته آن بر روي دهانه رحم قرار گيرد .

نحوه بيرون آوردن اسفنج از داخل مهبل

پس از انجام مقاربت ، حداقل 6 ساعت صبر نماييد و سپس اقدام به خارج نمودن اسفنج نماييد . يک انگشت خود را به داخل مهبل فرو نماييد و با گرفتن حلقه اسفنج ، آن را به آرامي بيرون بکشيد.ميزان کارائي و تاثير اسفنجها در صورت کاربرد صحيح اسفنجها ميزان کارآيي آنها در جلوگيري از بارداري حدود 89 تا 91 درصد مي باشد.

مزاياي استفاده از اسفنج ها

مزاياي اسفنج ها عبارتند از:

» استفاده از آنها راحت مي باشد

» فقط داراي يک اندازه مي باشند

» بعد از هر بار مصرف به دور انداخته مي شوند

» جهت تهيه آنها، نيازي به نسخه پزشک وجود ندارد.

معايب استفاده از اسفنج ها

معايب اسفنج ها عبارتند از:

» بعضي از خانمها ممکن است به ماده اسپرم کش آن ، آلرژي يا حساسيت داشته باشند

» گرچه تا حدودي از انتقال بعضي از بيماريهاي مقاربتي جلوگيري مي نمايد اما از انتقال بيماري ايدز پيشگيري نمي کند.

» نبايد آن را در طي دوره عادت ماهانه استفاده نمود

» به ندرت ممکن است باعث ايجاد سندروم شوک توکسيک شود

روش جلوگیری از بارداری با اسپرم کش ها

اسپرم کش ها به همراه کاندوم یا دافراگم/سرپوش مورد استفاده قرار می گیرند و به خودی خود وسیله مناسبی برای جلوگیری از بارداری نیستند. آنها به شکل کرم، کف، ژل، یا شیاف تولید و عرضه می شوند. اسپرم کش ها را می توان بدون نسخه پزشک از داروخانه ها تهیه نمود. آنها عوارض جانبی بسیار کمی دارند.

اسپرم کشها موادي هستند که باعث نابودي يا ناتوان شدن اسپرم مي شوند بطوريکه اين اسپرمها نمي توانند باعث بروز حاملگي شوند . اسپرم کشها در انواع مختلف ژل ها ، کرمها ، کفها ، و شيافها ساخته شده اند . اکثر اين اسپرم کشها حاوي ماده نانوکسينول – 9 (Nonoxynol-9) مي باشند .

اسپرم کشها باعث ليز شدن و لغزندگي نيز مي گردند و مي توانند همراه با ساير روشهاي جلوگيري از بارداري استفاده شوند . تاثير اسپرم کشها وقتي که بطور صحيح و مداوم با روشهاي سد کننده اي مثل کاندومها استفاده شوند بسيار بيشتر خواهد بود . اثر اسپرم کشها در جلوگيري از بارداري 79 تا 97 در صد مي باشد . اين مواد همچنين باعث کشته شدن بعضي از ميکروبها نيز مي گردند و مي توانند د رجلوگيري از انتقال بعضي از عفونتها هم موثر باشند . با اينحال ، اسپرم کشها به تنهايي (بدون کاندوم) از انتقال بيماري ايدز جلوگيري نمي کند.

نحوه استفاده از اسپرم کشها

از اسپرم کشها مي توان به تنهايي و يا همراه با ساير روشهاي جلوگيري از بارداري استفاده نمود تا احتمال وقوع حاملگي کمترشود. ماده اسپرم کش را بايد در طي نيم ساعت قبل از مقاربت در داخل مهبل قرار داد . درمواردي که مقاربتهاي متعدد وجود دارد بايد اسپرم کشهاي بيشتري در داخل مهبل گذاشته شود .بعد از انجام مقاربت بايد به مدت 8 ساعت با اين اسپرم کشها کاري نداشته باشيد و پس از اين مدت ، درصورت نياز مي توانيد مهبل خود را شستشو دهيد .شستشوي مهبل باعث ضعيف شدن اثر اسپرم کشها مي شود . کرم ها يا ژل ها به همراه يک ديافراگم يا کلاهک استفاده مي شود . همچنين مي توان از آنها همراه با کاندوم نيز استفاده نمود .

عوارض جانبي اسپرم کش ها

شما و همسرتان ممکن است نسبت به موادي که دراين اسپرم کش ها وجود دارد حساسيت يا آلرژي داشته باشيد . درچنين مواردي ممکن است خارش يا قرمزي ايجاد شود.

مزاياي اسپرم کش ها

مزاياي اسپرم کشها عبارتند از:

» اثر ليز کنندگي و نرم کنند گي آن باعث افزايش لذت در هنگام مقاربت مي گردد.

» مي تواند باعث از بين رفتن بعضي از ميکروبها شود

» در بروز حاملگي هاي بعدي در آينده اختلالي ايجاد نمی کند.

معايب اسپرم کش ها

معايب اسپرم کش ها عبارتنداز:

» ممکن است در بعضي از افراد باعث حساسيت شده و ايجاد خارش يا قرمزي نمايد

» از انتقال ايدز جلوگيري نمي کند

» بايد نيم ساعت قبل از مقاربت از آن استفاده شود

روش جلوگیری از بارداری با آمپولهاي تزريقي ضد بارداري

آمپول دپوچروورا (Depo-provera) که نام ژنريک آن مدروکسي پروژسترون استاب مي باشد حاوي پروژسترون مي باشد که تزريق آن باعث مي گردد که به مدت سه ماه (12 هفته) از بارداري جلوگيري شود . اين آمپول به نام DMPA نيز معروف مي باشد و در حدود 30 سال است که استفاده از آن در جهان شروع شده است .

 

نحوه عمل آمپول دپوپروورا

آمپول دپوپروورا باعث توقف آزاد شدن تخمک از تخمدان ها مي شود . بنابراين وقتي تخمک از تخمدان ها آزاد نشود ، حاملگي نيز رخ نخواهد داد . همچنين باعث غليظ شدن ترشحات رحم شده و نمي گذارد اسپرم به خوبي حرکت کرده و به تخمک برسد .

ميزان تاثيرآمپول دپوپروورا

آمپول دپوپروورا يک داروي ضد بارداري خيلي موثر مي باشد . از هر 1000 خانمي که از اين آمپول در طي يکسال استفاده مي کنند فقط يک يا دو نفر از آنها ممکن است دچار حاملگي شود . آمپول دپوپروورا بسيا موثر تر از قرصهاي ضد بارداري مي باشد . با مصرف اين آمپولها احتمال حاملگي هاي ناخواسته و تصادفي بسيار کمتر از مواقعي است که از قرصهاي ضد بارداري استفاده مي شود زيرا خوردن قرصها ممکن است بعضي روزها فراموش شود اما اثر اين آمپولها 12 هفته مي باشد.

افرادي که نبايد از آمپولهاي دپوپروورا استفاده کنند:

اکثر خانمها مي توانند بدون هيچ مشکلي از اين آمپول استفاده نمايند . با اين حال ، همانند ساير روشهاي ضد بارداري ، بعضي از خانمها نبايد از اين آمپولها استفاده کنند . در صورتي که موارد زير را دارا مي باشيد ، قبل از استفاده از اين آمپولها ، اين موارد را به اطلاع پزشک خود برسانيد :

» در صورتي که حامله هستيد

» در صورتي که به نوزاد خود شير مي دهيد

» در صورتي که خونريزيهاي نامنظم و غير معمول از مهبل داريد

» در صورتي که سابقه سکته داشته ايد

» در صورتي که سابقه لخته شدن خون در رگهاي پاهايتان داشته ايد

» در صورتي که بيماري کبدي داريد

» در صورتي که بيماري قلبي يا کليوي داريد

» در صورتي که سابقه افسردگي شديد داشته ايد

نحوه استفاده از آمپول هاي دپوپروورا و زمان استفاده از آن

آمپول دپوپروورا بايد بطور عمقي در عضله قسمت فوقاني بازو يا کفل ها تزريق گردد . اولين تزريق شما بايد فقط در طي پنج روز اول چرخه قاعدگيتا ن باشد (اولين روز خونريزي قاعدگي را روز اول حساب مي کنند) . در صورتي که تزريق در اين روزها انجام شود، شما بعد از چند ساعت از تزريق در مقابل بروز حاملگي محافظت مي شويد.

بهترين زمان براي تزريق آمپول دپوپروورا ، 5 تا 6 هفته بعد از زايمان مي باشد . در صورتي که زودتر از اين مدت اقدام به تزريق آمپول شود ، خطربروز خونريزي هاي شديد و طولاني مدت افزايش مي يابد .

تزريق سر هر سه ماه : اهميت زيادي دارد که آمپولها در سر موعد مقرر تزريق گردد . شما مي توانيد با يادداشت کردن اين زمان و ياد آوري آن ، تزريقات را به موقع انجام دهيد.

استفاده به هنگام شيردهي

در صورتي که 6 هفته بعد از زايمان ، تزريق آمپول دپوپروورا انجام شود ، هيچ مشکلي را براي تغذيه نوزاد ايجاد نخواهد کرد و از ميزان شيردهي نيز کم نخواهد شد .

عوارض جانبي آمپول دپوپروورا

عارضه اصلي اين آمپول ، ايجاد اختلال در قاعدگي ها(پريود ها) مي باشد . اغلب قاعدگي ها نامنظم شده و گاهي اوقات مدت بيشتري طول مي کشند . خونريزي معمولا شديد نمي باشد شما ممکن است دچار يک خونريزي کم اما طولاني مدتي شويد که درصورت نيازمي توان آن را درمان نمود . بعداز چند بار تزريق ، قاعدگي هاي شما ممکن است بطور کامل متوقف شوند . اين وضعيت در هنگام مصرف آمپول دپوپروورا طبيعي مي باشد و هيچ آسيبي به شما نخواهد رسيد .

در صورتي که تزريق آمپول دپورپروورا را متوقف نماييد ، قاعدگي هاي شما دوباره به صورت منظم در خواهند آمد، گرچه برگشت به حالت طبيعي ممکن است براي بعضي از خانمها تا 18 ماه طول بکشد.
ساير عوارض جانبي که با مصرف آمپولهاي دپوروورا گزارش شده اند عبارتند از:

» اضافه شدن وزن و چاقي

» آکنه (جوش)

» سردرد

» افسردگي

» کاهش ميل جنسي

» ريزش موها

» حساس شدن پستانها

اين عوارض جانبي ممکن است به مدت سه ماه يا بيشتر باقي بماند . در صورت بروز هر گونه مشکلي با پزشکتان مشورت نماييد.

عوارض جانبي شديد اما نادر آمپول دپوبروورا

اين عوارض که بسيار نادر هستند عبارتنداز:

» عفونت در اطراف محل تزريق آمپول

» پوکي استخوان (نازک شدن استخوان ها)

» حاملگي خارج رحمي

امکان حاملگي بعد از قطع مصرف آمپول دپوپروورا اکثر خانمها مي توانند بعد از گذشت حدود 10 ماه که از آخرين تزريقشان گذشت بدون مشکلي حامله شوند . با اين حال در بعضي مواقع ممکن است مدت بيشتري طول بکشد.

مزاياي استفاده از قرصهاي آمپولهاي دپوپروورا

اين مزايا عبارتند از :

» استفاده از آن آسان بوده و به مدت 12 هفته اثر آن باقي مي ماند.

» روش خيلي خوبي براي پيشگيري از بارداري بوده و در فعاليت جنسي اختلالي ايجاد نمي کند

» ممکن است از بروز بعضي بيماريها مثل سرطان تخمدان ، سرطان رحم و عفونتهاي لگني جلوگيري نمايد و باعث کاهش خونريزيهاي قاعدگي و درد هاي زمان قاعدگي شود.

» مي تواند توسط خانمهايي که به عللي نمي توانند از استروژن استفاده کنند ، بکار گرفته شود.

» روش کاملا خصوصي بوده و نيازي نيست که ساير افراد از بکار بردن اين روش توسط شخص مطلع شوند.

معايب استفاده از قرصهاي ميني پيل برای جلوگیری از بارداری

اين معايب عبارتند از:

» نياز به مراجعه به پزشک هر سه ماه يکبار دارد.

» مي تواند باعث بعضي مشکلات ناراحت کننده مثل تغيير در خونريزي زمان قاعدگي شود.

» شخص را دربرابر بيماريهاي مقاربتي محافظت نمي کند.(براي جلوگيري از بيماريهاي مقاربتي و ايدز بايد از کاندوم استفاده شود)

» در صورتي که شخص بخواهد حامله شود ، ممکن است چندين ماه طول بکشد تا اثرات ضد بارداري آن از بدن خارج شود.

روش جلوگیری از بارداری با کاندوم هاي مردانه

کاندومهاي مردانه به شکل آلت تناسلي مردان بوده و معمولا از جنس لاتکس(Latex) کاندومها با ايجاد يک سد بين زوجين باعث مي شوند که مايعات بدن (مني) انتقال پيدا نکند . اين کار موجب مي شود که بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل بيماري ايدز از اين طريق منتقل نشود. کاندومهاي مردانه در حال حاضر تنها روش جلوگيري از بارداري بطريقه موثر و قابل برگشت هستند که براي مردان وجود دارد . ميزا کارآيي کاندوم هاي مردانه در جلوگيري از بارداري 88 تا 97 در صد مي باشد.

نحوه استفاده از کاندوم هاي مردانه

کاندومهاي مردانه فقط وقتي موثر هستند که قبل از انجام مقاربت استفاده شوند . در ابتدا ممکن است استفاده از کاندومها کمي ناراحت کننده و مشکل باشد اما پس از مدتي به آنها عادت خواهيد کرد و استفاده از آن برايتان راحت خواهد بود . استفاده از اسپرم کش ها همراه با کاندوم مي تواند خطر وقوع حاملگي را نيز به ميزان زيادي کاهش دهد.

هيچگاه از دو کاندوم در يک زمان استفاده نکنيد . از کاندومهاي مردانه و کاندومهاي زنانه نبايد به طور همزمان با يکديگر استفاده شود. قرار دادن دو کاندوم مردانه بر روي آلت تناسلي مي تواند احتمال پارگي کاندوم را افزايش دهد.

نوار لاتکسي که در انتهاي قسمت باز کاندوم قرار دارد به جلوگيري از لغزيدن و سر خوردن کندوم در حين مقاربت کمک مي نمايد. پس از خروج مني ، آلت تناسلي را قبل از اينکه حالت نعوظ خود را از دست داده و شل شود ، از مهبل بيرون بکشيد . درطي بيرون کشيدن آلت تناسلي از مهبل ، با دستتان کاندوم را بر روي آلت تناسلي نگه داريد تا از نشت کردن اسپرمها (مني) به خارج کاندوم جلوگيري شود. سپس اين کاندوم را به دور بيندازيد و در صورتي که فعايت جنسي هنوز ادامه دارد از يک کاندوم جديد ديگر استفاده نماييد . در طي مدتي که اين کار را انجام مي دهيد از تماس

آلت تناسلي خودتان با همسرتان جلوگيري نماييد تا از انتقال عفونت يا بروز حاملگي جلوگيري شود .بعد از بيرون آوردن کاندوم ، هنوز هم ممکن است مقداري اسپرم بر روي آلت تناسلي وجود داشته باشد.
شايعترين عللي که باعث عدم کارآيي مناسب کاندومها مي گردند عبارتند از: پاره شدن و ليز خوردن و بيرون آمدن کاندوم .

براي جلوگيري از پاره شدن کاندوم ، مطمئن شويد که مهبل به اندازه کافي بر اثر ترشحاتي که دارد نرم بوده و حالت لغزندگي دارد . در غير اين صورت مي توانيد از مواد نرم کننده که فاقد روغن هستند استفاده نماييد. نرم کننده هاي روغني مثل وازلين باعث سست شدن کاندومها شده و تاثير آنها را کاهش مي دهد . خشک بودن مهبل و کاندوم باعث مي گردد که اصطکاک افزايش يافته و احتمال بروز پارگي کاندوم بيشتر گردد .

کاندومها را بايد قبل از استفاده درجاي خشک و خنک نگهداري نمود ، زيرا حرارت باعث مي شود که سوراخهاي ميکروسکوپي بر روي کاندوم ايجاد شود . اکثر کاندومها طوري ساخته و بسته بندي شده اند که مي توان آنها را به مدت 2 تا 3 سال نگهداري نمود . کاندومهايي که حاوي مواد اسپرم کش هستند را معمولا مي توان به مدت 2 سال و بدون اينکه اثر آنها کاهش يابد نگهداري نمود . هميشه قبل از مصرف کاندومها ، به تاريخ مصرف آنها توجه نماييد..

عوارض جانبي کاندومها

اگر شما يا همسرتان دچار سوزش يا خارش هستيد ، ممکن است اين وضعيت نشانه اي از بروز حساسيت يا آلرژي نسبت به کاندومها يا اسپرم کش آن باشيد. در چنين مواقعي اگر از يک کاندوم لاتکس استفاده مي کنيد ، سعي کنيد انواع بدون لاتکس آن را انتخاب نماييد. همچنين مي توانيد از مواد اسپرم کش ديگري استفاده نماييد. معمولا اسپرم کشهاي حاوي نانوکسينول – 9 اين عوارض را ايجاد مي کنند.

مزاياي استفاده از کاندومها برای جلوگیری از بارداری

مزاياي کاندومها عبارتند از:

» جلوگيري از انتقال بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل ايدز(HIV)

» روش کنترل جلوگيري از بارداري توسط مردان

» دردسترس بودن کاندومها بدون نياز به نسخه پزشک

» استفاده آسان آنها

» عدم ايجاد اختلال در حاملگي هاي بعدي

» ممکن است باعث کاهش خطر ايجاد سلولهاي سرطاني در دهانه رحم شود.

روش جلوگیری از بارداری با چسب هاي ضد بارداري (contraceptive patch)

چسب ضد بارداری حاوی همان مقدار استروژن و پروژستوژن است که در قرص های ضد بارداری با دوز پایین موجود می باشد. هورمون ها از طریق پوست وارد بدن می شوند. چسب ها طی سه هفته متوالی همان روز هفته تعویض می شود. بعد از آنکه طی سه هفته متوالی از سه وصله استفاده کردید، قبل از استفاده از یک چسب جدید در همان روز هفته، یک هفته وقفه بیاندازید. وصله مانع از تخمک گذاری می شود و می توان آن را با تجویز پزشک از داروخانه ها خریداری کرد. آنها درست به اندازه قرص های ضد بارداری قابل اطمینان هستند.

چسب هاي ضد بارداري (contraceptive patch) شبيه چسب هاي زخم هستند اما شکل آنها به صورت مربع مي باشد. اين چسبها را مي توان بروي شکم ، کفل ، بازو ويا پشت چسباند . به مدت سه هفته بايد هر هفته اين چسبها را عوض نمود و يک چسب جديد بکار برد، يک هفته هم نبايد از چسب استفاده نمود . بنابراين درطي يک ماه ، فقط سه هفته بايد از چسب استفاده کرد . چسب هاي ضد بارداري عمل خود را با آزاد کردن تدريجي ترکيبي از هورمونهاي استروژن و پروژسترون از طريق پوست انجام مي دهند .اين هورمونها با جلوگيري از رها شدن تخمک از تخمدانها وغليظ کردن ترشحات رحم باعث جلوگيري از بارداري مي شوند . درصورت مصرف صحيح اين چسبها ، تا حدود 99 در صد درجلوگيري از بارداري موثر هستند . اما خانمهاي چاقي که وزن آنهابيشتر از 90 کيلوگرم مي باشد ، تاثير اين چسبها کمتر مي باشد ( حدود 92 درصد ).

نحوه استفاده از چسبهاي ضد بارداري

در طي 5 روز اول قاعدگي مي توانيد استفاده از چسب هاي ضد بارداري را شروع نماييد . در همان روزي از هفته که چسب را مي چسبانيد بايد در هفته آينده آن را عوض نماييد (مثلا شنبه تا شنبه). قسمتي از پوست که مي خواهيد چسب را روي آن بچسبانيد بايد تميز و خشک باشد . براي جلوگيري از تحريک پوست ، هر بار که مي خواهيد چسب را بچسبانيد بايد در جاي ديگري آن را بچسبانيد . هيچگاه چسب را روي پستانها نچسبانيد . سعي کنيد چسب را در محلهايي از پوست بچسبانيد که بر اثر پوشيدن لباسهاي تنگ دچار مالش وسايش نشود.

کنده شدن اتفاقي چسب

اگر از هنگامي که چسب کنده شده است ، بيشتر از 24 ساعت نمي گذرد، مي توان آن را دوباره چسباند ويا از يک چسب نو استفاده نمود . اما اگراز زمان کنده شدن چسب ، بيش از 24 ساعت مي گذرد ، بايد در آن ماه از روش ديگري براي جلوگيري از حاملگي استفاده نمود .

عوارض جانبي چسب هاي ضد بارداري

بعضي ازخانمها ممکن است دچار عوارض جانبي زير شوند :

» تحريک يا قرمز شدن پوست در محل چسباندن چسب

» خونريزيهاي نامنظم

» مشکلاتي در استفاده از لنزهاي تماس چشمي

» بالا رفتن فشار خون

» تهوع

» سردرد

» حساس شدن پستانها

» تغييرات خلق و خوي

» درد هاي شکمي

تاثير داروها برروي اثر ضد بارداري چسبها

مصرف داروهاي آنتي بيوتيک ، داروهاي ضد تشنج ، داروهاي ضد ميگرن و ضد سل مي توانند باعث کاهش تاثير چسبهاي ضد بارداري شوند.

مزاياي استفاده از چسبهاي ضد بارداري

مزاياي چسبهاي ضد بارداري عبارتنداز:

» استفاده از آنها آسان مي باشد

» در هرماه به مدت سه هفته استفاده مي شوند

» تاثيري در فعاليت جنسي ندارند

معايب استفاده از چسبهاي ضد بارداري

معايب چسبهاي ضد بارداري عبارتند از:

» از انتقال بيماريهاي مقاربتي مثل ايدز جلوگيري نمي کند

» خطر وقوع سکته قلبي و سکته مغزي را افزايش مي دهد

» نياز به نسخه پزشک دارد

روش جلوگیری از بارداری با کاندوم هاي زنانه

کاندومهاي زنانه به غير از بارداري، از انتقال بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل ايدز نيز جلوگيري ميکند . کاندومهاي زنانه تنها روشي است که خانمها مي توانند با استفاده از آنها از انتقال بيماريهاي عفوني جلوگيري نمايند .

کاندومهاي زنانه بصورت لوله اي پلاستيکي ، نازک و قابل انعطاف ساخته شده اند که خانمها مي توانند آنها را در داخل مهبل خود قرار دهند . يک حلقه نرم در انتهاي بسته لوله به روي دهانه رحم قرار مي گيرد تا در هنگام مقاربت ، کاندوم را در داخل مهبل نگهدارد . حلقه ديگري در انتهاي باز لوله قرار دارد و تا حدودي بر روي لبهاي مهبل را مي پوشاند و بدين طريق از ورود مايعات بدن (مني) مرد به داخل مهبل جلوگيري مي شود . کاندومهاي زنانه 79 تا 95 درصد درجلوگيري از بارداري موثر مي باشند .

روش جلوگیری از بارداری با کاندوم هاي زنانه
روش جلوگیری از بارداری با کاندوم هاي زنانه

نحوه استفاده از کاندومهاي زنانه برای جلوگیری از بارداری

کاندومهاي زنانه را مي توان نا هشت (8) ساعت قبل از مقاربت در داخل مهبل نصب نمود . در ابتدا ممکن است استفاده از اين کاندومها براي خانمها ناراحت کننده باشد اما استفاده از آنها آسان بوده و کم کم به آن عادت خواهند نمود . خانمها مي توانند اين کاندومها را به روشهاي مختلفي در داخل مهبل خود قرار دهند . شما مي توانيد در حاليکه ايستاده ايد ويک پايتان را بر روي يک صندلي قرار داده ايد ، يا در حاليکه نشسته ايد و پاهايتان را از يکديگر باز نموده ايد و حتي در حالت خوابيده نيز اين کاندومها را در داخل مهبلتان قرار دهيد . استفاده از موادنرم کننده مي تواند به نصب آسان آنها در داخل مهبل کمک نمايد و همچنين از بروز صداي آلت تناسلي در هنگام تماس با کاندوم درحين مقاربت جلوگيري نمايد . استفاده از مواد اسپرم کش قبل يا بعد از قراردادن کاندوم در داخل مهبل مي تواند خطربروز حاملگي را کاهش دهد .

توجه:
از کاندوم زنانه و کاندوم مردانه نبايد بطور همزمان استفاده نمود . بعد از تمام شدن مقاربت ، کاندوم را به دور بيندازيد و هيچگاه دو بار از يک کاندوم استفاده نکنيد .دادن کاندوم در داخل مهبل ، حلقه اي که در انتهاي بسته کاندوم قرا ردارد را فشار دهيد . با استفاده از يک دست، لبهاي خارجي مهبل را باز نماييد و کاندوم را به داخل مهبل فرو نماييد . حلقه داخلي کاندوم بايد بر روي دهانه رحم قرار گيرد . بعد از نصب کاندوم در داخل مهبل، مطمئن شويد که کاندوم در داخل مهبل پيچ نخورده است حدود دو سانتيمتر از انتهاي باز کاندوم ، درخارج مهبل ( دربيرون از بدن) قرار ميگيرد.

حلقه بيروني کاندوم را بايد در هنگام مقاربت ، درجاي خود نگهداشت ، اما اين کار ممکن است باعث افزايش تحريک زنانه شود . بعداز تمام شدن مقاربت ، حلقه بيروني کاندوم را فشار داده و آن را بپيچانيد تا تمام مايعاتي (مني) که در داخل آن قرار دارد تبه بيرون نريزد. سپس به آرامي کاندوم را از داخل مهبل بيرون بکشيد و آن را به دور بيندازيد

مزاياي استفاده از کاندومهاي زنانه در جلوگیری از بارداری

مزاياي کاندومهاي زنانه عبارتند از:

» از انتقال بيماريهاي عفوني مقاربتي مثل ايدز جلوگيري مي کند

» از آسيب رسيدن به مهبل در هنگام مقاربت جلوگيري مي کند

» باعث کاهش تحريک آلت تناسلي مرد نمي شود

» مي توان آن را بدون نياز به نسخه پزشک تهيه نمود

» از آنجايي که اين کاندومها فاقد لاتکس مي باشند، مي توان براي افرادي که به لاتکس حساسيت يا آلرژي دارند استفاده نمود.

» مي توان آن را با موادچرب کننده ، نرم و لغزنده ساخت

» در ايجاد حاملگي هاي بعدي مشکل ايجاد نمي کند

معايب استفاده از کاندومهاي زنانه برای جلوگیری از بارداری

معايب اين کاندومها عبارتند از:

» وجود آن در هنگام مقاربت محسوس مي باشد

» گاهي اوقات قرار دادن آن در داخل مهبل مشکل مي باشد

» ممکن است در هنگام مقاربت پاره شده و نشت کند

قيمت آن از کاندومهاي مردانه گران تر است.

روش جلوگیری از بارداری بوسیله وازکتومي (vasectomy)

وازکتومي (vasectomy) نامي است که به روشي ازجراحي که توسط آن مردان عقيم مي شوند داده شده است .

دراين عمل جلوي انتقال اسپرمها از بيضه و رسيدن آن به مايع مني گرفته مي شود. اگر در مايع مني ، اسپرم وجود نداشته باشد ، غير ممکن خواهد بود که حاملگي رخ دهد . در عمل جراحي وازکتومي به برداشتن بيضه ها نيازي نمي باشد و در توانايي توليد مني توسط مردان اختلالي ايجاد نمي شود . با انجام اين عمل جراحي هيچ تغييري درعملکرد جنسي مردان ايجاد نشده و ويژگيهاي مردانه تغيير نمي يابد . بعد ازعمل وازکتومي مردان هنوز قادرخواهند بود که از فعاليت جنسي لذت برده و تغييري در خروج مني احساس نخواهند نمود. تنها تفاوتي که با انجام اين عمل ايجاد مي شود اين است که مايع مني فاقد اسپرم خواهد شد .

وازکتومي يک روش دائمي جلوگيري از بارداري مي باشد و در صورتي که مردي بعد ازعمل وازکتومي تصميمش عوض شود و بخواهد دوباره بچه دار شود به آساني قابل برگشت خواهد بود . بنابراين قبل از اينکه اقدام به عمل وازکتومي شود بايد فرد مطمئن شود که ديگر درهر شرايط ديگري خواهان پدر شدن نخواهد بود . با اين حال گاهي اوقات مي توان با يک عمل جراحي ، وازکتومي را برگشت داد اما هيچگونه تضميني وجود ندارد که اين عمل موفقيت آميز بوده و دوباره فرد بتواند صاحب فرزند شود.

نحوه عمل جراحي جلوگیری از بارداری به روش وازکتومي

وازکتومي يک عمل جراحي راحت و آسان مي باشد . براي انجام عمل وازکتومي ، دو روش وجود دارد که عبارتند از : 1) وازکتومي با استفاده از تيغ جراحي و بخيه زدن 2) وازکتومي بدون استفاده از تيغ جراحي
براي اينکه عمل جراحي وازکتومي را بهتر بفهميم ، بهتر است ابتدا کمي درباره دستگاه تناسلي مردان و عملکرد آن مطالبي بيان شود . بيضه ها عضوي از بدن هستند که توليد اسپرم و هورمون جنسي مردانه تستوسترون مي کنند . بيضه ها در داخل کيسه اي به نام اسکروتوم Scrotum قرار دارند . هر بيضه به لوله اي کوچک و پيچ در پيچ به نام اپيديديم (Epididymis) متصل است . اسپرمها وقتي از بيضه خارج مي شوند وارد اپيديديم شده و در آنجا حدود شش هفته نگهداري مي شوند تا کامل و بالغ شوند . اپيديديم نيز توسط يک جفت لوله ديگر به نام وازدفرانس (Vas deferens) به غده پروستات متصل مي گردد . مايع مني در پروستات ساخته ميشود و در هنگام مقاربت ، اين مايع مني با اسپرم مخلوط شده و از آلت تناسلي خارج مي گردد.

در روش وازکتومي با استفاده از تيغ جراحي ، ابتدا اسکروتوم (پوست روي بيضه ) با استفاده از يک ماده بي حس کننده که به داخل آن تزريق مي گردد بي حس مي شود. سپس با مشخص کردن مجراي وازدفرانس در زير پوست اسکروتوم ، يک برش کوچک (معمولا حدود يک سانتيمتر) بر روي اسکروتوم ايجاد مي شود . اکنون با بيرون کشيدن وازدفرانس از طريق اين سوراخ ، دو برش بر روي آن ايجاد مي کنند و يک سانتيمتر از آن را بر مي دارند . هر دو سمت بريده شده وازدفرانس را با نخ يا کليپس و يا با کوتر مي بندند و سپس آنها را به داخل اسکروتوم بر مي گردانند. اکنون برشي که بر روي اسکروتوم وجود دارد را با زدن بخيه مي بندند. سپس تمام اين کارها را براي سمت ديگر (بيضه طرف ديگر) انجام مي دهند. در روش وازکتومي بدون استفاده از تيغ که به آن اصطلاحا N.S.V. گفته مي شود ( حروف اول کلمات No – scalpel vasectomy) در مدت 5 تا 10 دقيقه بعد از انجام بي حسي موضعي با استفاده از دو عدد پنس ، اين عمل انجام مي شود . از آنجايي که سوراخي که دراين روش ايجاد مي گردد خيلي کوچک مي باشد ، نيازي به بخيه زدن وجود ندارد.

مراقبت پس از عمل روش جلوگیری از بارداری بویسله وازکتومي

به مدت يک تا سه روز پس از عمل وازکتومي ، لازم است که فرد استراحت کامل داشته و حرکاتش را محدود نمايد تا موجب کاهش تورم شده و اجازه دهد که مجراي وازدفرانس که بريده شده ، التيام يابد. اکثر آقايان در چنين مواقعي ترجيح مي دهند که به پشت خوابيده و پاهايشان را بالا بياورند . اگر چه اين کار لزومي ندارد . انجام حرکات شديد ، بلند کردن اجسام سنگين و راه رفتن زياد باعث افزايش احتمال بروز التهاب و خونريزي در اسکتروم مي شود .

معمولا به مدت يک هفته کمي احساس ناراحتي در افراد طبيعي مي باشد . داروهاي مسکن و ضد التهاب در چنين مواردي مي توانند سودمند باشد . استفاده از کيسه حاوي يخ هر 15 دقيقه يک بار و به مدت 15 دقيقه ميتواند به کم کردن تورم کمک نمايد.

زمان لازم براي اطمينان از عدم وجود اسپرمها در مني وازکتومي عملي نيست که بوسيله آن سريعا و بلافاصله بتوان نتايج عقيم بودن را مشاهده نمود . اسپرمها مي توانند به مدت بيش از يک هفته در وازدفرانس ، در بين انتهاهاي بخيه زده آن و مجرايي که به آلت تناسلي متصل است ، باقي بمانند . در اکثر آقايان ، حدود 10 تا 14 بار که مقاربت انجام دادند و مني از آنها خارج شد ، به مدت يک تا دو هفته طول ميکشد تا مجراي آنها خالي از اسپرم شود. معمولا حداقل دو نمونه از مايع مني در طي يک هفته تا يک ماه بعد از عمل وازکتومي بايد گرفته شود وبراي آزمايش اسپرم به آزمايشگاه فرستاده شود .وقتي در برگه آزمايش تعداد اسپرمها صفرگزارش شد و هيچ اسپرمي در مايع مني ديده نشد ، آن موقع مي توان گفت که عمل وازکتومي با موفقيت انجام شده و فرد عقيم شده است . تا آن هنگام بايد از ساير روشهاي ضد بارداري استفاده نمود.

از آنجايي که اسپرمها فقط پنچ در صد مايع مني را تشکيل مي دهند، بعد از عمل وازکتومي ، فرد هيچ احساسي از کم شدن مايع مني خود نخواهد داشت . عمل وازکتومي بر خلاف بعضي از شايعات هيچ اختلالي درتوليد هورمون جنسي مردانه تستوسترون نداشته و باعث کاهش ميل جنسي نيز نمي شود .

عوارض جانبي جلوگیری از بارداری به روش وازکتومي

عوارض جانبي جدي اين عمل بسيار نادر مي باشند . حدود 10 در صد افراد دچار درد، خونريزي و التهاب بيشتري نسبت به ساير افراد خواهند شد . اين امر ممکن است به دليل ايجاد فشار موقتي که در وازدفرانس ايجاد مي شود پديد آيد. درموارد خيلي نادري ممکن است اسپرمها تا حتي يکسال بعد از عمل وازکتومي نيز در مايع مني يافت شوند . اين وضعيت ممکن است به علت مهاجرت آرام و ضعيف اسپرمها دروازدفرانس ايجاد شود و يا اينکه ممکن است نشان دهنده اين باشد که انتهاي بسته شده وازدفرانس دوباره به يکديگر متصل شده اند . راه حل اين وضعيت ، انجام دوباره عمل وازکتومي مي باشد . گاهي اوقات وضعيتي به نام گرانولوم اسپرم (gronuloma) ايجاد مي شود که در اين حالت اسپرمهاي باقي مانده بصورت غده کوچکي جمع مي شوند و موجب تحريک مي گردند . اين وضعيت معمولا با گذشت زمان خود بخود برطرف مي شود با اين حال گاهي اوقات مي توان باعمل جراحي آن را برداشت.

مزاياي وازکتومي

مزاياي روش جلوگیری از بارداری بویسله وازکتومي عبارتند از:

» يک روش دائمي جلوگيري از بارداري مي باشد

» اختلالي در فعاليت جنسي ايجاد نمي کند

» نيازي به مراقبتهاي روزانه ندارد

» نسبت به عمل بستن لوله هاي رحم در خانمها ، روش وازکتومي بسيار آسان تر و ارزان تر مي باشد.

معايب روش جلوگیری از بارداری بویسله وازکتومي 

معايب وازکتومي عبارتند از:

» از انتقال بيماريهاي عفوني مقاربتي جلوگيري نمي کند

» بلافاصله بعد از عمل جراحي اثر عقيم بودن آن آشکار نم شود

» نياز به عمل جراحي کوچکي دارد

» ممکن است دوباره مجاري وازدفرانس به يکديگر متصل شوند

» ممکن است در صورت پشيمان شدن از انجام اين عمل ، عمل برگشت پذير بودن آن اجرا نشود

0%

امتیاز کاربران: 4.53 ( 3 رای)
از طريق
روش های جلوگیری از بارداری
منبع
everydayhealth
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

This site is protected by wp-copyrightpro.com

بستن
بستن