راهنمای خرید سی پی یو CPU

0 25

خرید سی پی یو

تمامی محاسبات و بازخوانی دستورالعمل‌های ذخیره‌شده که در سیستم‌های کامپیوتری انجام می‌پذیرد، توسط مغز متفکر آن یعنی سی پی یو یا همان پردازنده صورت می‌گیرد. ازاین‌رو کسانی که قصد اجرای کارهای حرفه‌ای یا گرافیکی سنگین رادارند، حتماً تهیه یک پردازنده قدرتمند برایشان در اولویت است. راهنمای خرید سی پی یو شمارا مجاب می‌کند که کدام نمونه از این مجموعه اجزای عملیاتی که در یک فضای سیلیکونی کوچک گرد هم جمع شده‌اند، به کارتان می‌آید.

اعمال دستورالعمل‌ها بر روی ورودی‌ها و ایجاد خروجی در بهترین حالت از عهده پردازنده‌های پیشرفته امروزی با میلیاردها ترانزیستور به‌خوبی برمی‌آید. قیمت سی پی یو در بعضی نمونه‌ها به‌صرفه بوده و به‌حق فناوری‌های متنوعی را به خدمت گرفته و مشخصه‌های کلیدی خوبی چون سرعت کلاک، تعداد هسته بالا، رشته‌های پردازشی و … در آنها به‌وضوح دیده می‌شود.

راهنمای خرید سی پی یو کامپیوتر

تشریح پارامترهای مهم در زمان خرید سی پی یو بسیار حیاتی است، زیرا این قطعه فیزیکی تأثیر بسزایی بر سطح عملکرد و سرعت کل سیستم کامپیوتری گذاشته، درنتیجه گیم پلی روان‌تر، ویرایش سریع‌تر، ترانس کدینگ ویدئوها، افزایش سرعت کلاک و … را شاهد هستیم. به این منظور راهنمای خرید سی پی یو را به شما عرضه می‌نماییم تا اگر قصد ارتقا یا اسمبل کامپیوتر رومیزی خود رادارید قادر باشید با توجه به کاربری‌تان بهترین نوع آن را انتخاب نمایید.

  • سرعت کلاک سی پی یو چیست

سرعت کلاک همان سرعتی است که پردازنده بر طبق آن سرعت، کار می‌کند که با واحد گیگاهرتز سنجیده می‌شود. هر پردازنده دارای دو سرعت کمینه و بیشینه است که در جهت بهبود عملکرد و تنظیم توان مصرفی بین این دو مشخصه به‌صورت خودکار تغییر حالت می‌یابد تا از اعمال فشار مضاعف بر روی سیستم کامپیوتری بکاهد.

  • تعداد هسته‌ها سی پی یو

تعداد هسته‌ها می‌تواند قیمت سی پی یو را دارای نوسان سازد. پردازنده‌ها می‌توانند از ۲ تا ۳۲ هسته به بالا را در قالب یک تراشه و مجموعه‌ای از اجزا چون واحدهای محاسبه‌گر منطقی، حافظه کش، ثبات‌ها و … عرضه نمایند. بر شانه هر هسته‌ای وظیفه‌ای خاص محول شده، ازاین‌رو تمامی خریداران را از تهیه پردازنده‌هایی کمتر از ۴ هسته بر حذر می‌دارند.

  • رشته‌های پردازشی در cpu

تعداد جریان‌های پردازش مستقلی که یک سی پی یو امکان اجرای آن را به‌صورت هم‌زمان دارد، بانام رشته‌های پردازشی شناخته می‌شوند. تعداد بالای این رشته‌ها کمک می‌نماید تا انجام امور پردازشی که رشته‌های پردازشی زیادی را به سیستم‌های کامپیوتری تحمیل می‌نمایند، بسیار سریع‌تر انجام پذیرد.

  • حافظه کش در cpu

در ادامه مقوله راهنمای خرید سی پی یو ضرورت توجه به حافظه کش را بررسی می‌نماییم. این حافظه با واقع‌شدن میان پردازنده و رم دسترسی به داده‌ها را سهولت می‌بخشد که در سه سطح با سرعت و حجم ذخیره‌سازی متفاوت در سیستم‌ها گنجانده می‌شوند.

عدم کارایی به‌موقع حافظه کش پردازنده را ناچار می‌سازد، به‌منظور بازخوانی داده‌ها به سراغ رم رفته که این عمل سرعت کندی را رقم می‌زند. در نمونه‌های فوق پیشرفته، پردازنده تمامی اطلاعات موردنیازش را از حافظه سطح یک برطرف ساخته، ازاین‌رو سرعت‌های حیرت‌آوری را در این سیستم‌ها شاهد هستیم.

انواع مارک سی پی یو کامپیوتر:

در حال حاضر پردازنده‌های AMD و اینتل مناسب‌ترین نمونه‌های موجود در بازار هستند که با عملکرد خوب، قیمت به‌صرفه و فناوری‌های به‌روز جزء پرشمارترین فروش‌ها به‌حساب می‌آیند و ازنظر تعداد هسته، رشته‌های پردازشی و … در سطحی ایدئال قرار دارند.

راهنمای خرید پردازنده اینتل

باید به‌جرئت گفت اینتل از پس سال‌ها رقابت توانسته، هنوز در اوج قرار گیرد و در قیمت سی پی یو، عملکرد، پرفورمنس در صدر معاملات بازار خوش بدرخشد. این برتری به‌گونه‌ای است که به‌جز AMD رقیب چندان قدری برای این برند خوش‌نام و باکیفیت مشاهده نمی‌شود. با بررسی بازار درمی‌یابیم که به‌راستی هیچ شرکتی نتوانسته در آپشن‌ها و فناوری‌های جدید به‌پای پردازنده‌های اینتل برسد.

  • پردازنده مرکزی اینتل سری Wolfdale مدل E8400:

این پردازنده مرکزی اینتل ازسری‌های Pentium بوده که اگرچه به پردازنده گرافیکی مجهز نیست، اما با تعداد ۲ هسته و سوکت Intel LGA 775 و وضعیت ضریب Multiplier توانسته به یک نمونه محبوب در میان کاربران بدل شود و سهم بالایی از بازار فروش را از آن خود نماید.

  • پردازنده مرکزی اینتل سری Ivy Bridge مدل Core i5-3570:

اینتل سری Ivy Bridge از پردازنده‌های core i5 بوده که علاقه‌مندان به پردازنده گرافیکی را با نمونه Intel HD Graphics خود بهره‌مند می‌سازد. سوکت آن نیز از نوع Intel LGA 1155 بوده و با وضعیت ضریب Multiplier توانسته در میان بهترین‌ها خوش جا گیرد.

راهنمای خرید پردازنده amd

اگر می‌پسندید از چندین هسته بهره گرفته یا تمایل به دسترسی آور کلاکینگ، ساعت فرنکاسی، عمر باطری بالا، عملکرد عالی و پرفورمنس خوب دارید، مسلماً پردازنده‌های AMD باقیمت بسیار ارزان به کارتان می‌آیند. به‌راستی قیمت سی پی یو این برند در کنار کیفیت توانسته آن را به رقیبی بی‌مانند برای اینتل مبدل سازد. البته شما برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، دریافت ایمیل و … ناچارید دائماً سی پی یوی خود را در حال روشن نگهدارید که این موضوع برای بسیاری مشکل‌ساز است.

  • پردازنده مرکزی ‌ای‌ام دی مدل Ryzen 5 3600XT:

AMD در این پردازنده خود سری A4 را به خدمت گرفته است و ۶ هستۀ آن قدرتی قابل قبولی را عرضه می‌کنند. اگرچه به پردازنده گرافیکی آراسته نیست، اما با سوکت AMD AM4 و وضعیت ضریب Multiplier به نمونه‌ای مرغوب در بین کاربران بدل شده است.

سؤالات متداول در مورد سی پی یو کامپیوتر:

  1. آیا بالا بودن تعداد هسته به افزایش سرعت کار برنامه‌های ویرایشی مانند Unreal Engine کمک می‌کند؟

زمانی که سخن از سرعت به میان می‌آید، بیشتر افراد ذهنشان به سمت اجرای سریع‌تر پیش‌نمایش بازی‌ها، افزایش نرخ فریم در ثانیه یا ارتقا سرعت در باز کردن پروژه‌ها معطوف می‌شود. این در حالی است که این سرعت بیشتر بر روی بولد کردن نورها و کامپایل کردن موتور از Source، تمرکز دارد و اجرا و عملکرد را به نسبت کاری که قرار است انجام دهید بهبود می‌بخشد.

  1. در کارهای پردازشی سنگین بهتر است به سراغ برند ADM برویم یا اینتل؟

اینکه دو برند متفاوت را بر اساس یک پارامتر کلی موردقیاس قرار دهید کار اشتباهی است. با توجه به راهنمای خرید سی پی یو حتماً متوجه شده‌اید که برخی مدل‌های AMD در بسیاری موارد از اینتل کم نداشته، بلکه هر دو برند توانسته‌اند، درزمینۀ پردازش‌های سنگین قدرتمند ظاهر شوند. برای مقایسه صحیح‌تر یک پارامتر مشخص را در نظر گرفته و در بین دو مدل از این برندها موردبررسی قرار دهید.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp