پرورش مرغ تخم گذار و کسب درآمد عالی از فروش تخم مرغ ها و جوجه ها

0 1,672

با پرورش مرغ تخم گذار کسب و کاری بدون توقف راه اندازی کنید !!!

با پرورش مرغ تخم گذار و سیر صعودی  قیمت تخم مرغ ،شاغلان این بخش سود بالایی بدست آوردند. ورود به این شغل و فعالیت در آن به معنای قرار گرفتن در گوشه ای از بازار پر سود فروش تخم مرغ است.

چهار دسته کلی برای مرغ تخم گذار وجود دارد:

[tie_list type=”checklist”]
  • مرغ تخم گذاری که به رنگ سفید است و در مرغداری های صنعتی پرورش می یابد که مرغ تخم گذار صنعتی نامیده می شود.
  • مرغ تخم گذار محلی یا مرغ تخم گذار بومی
  • مرغ تخم گذار رنگی
  • مرغ تخم گذار دو رگ[/tie_list]

با پرورش مرغ تخم گذار کسب و کاری بدون توقف راه اندازی کنید !!!

بهترین نژاد مرغ تخمگذار بومی

یکی از محبوب ترین نژاد مرغ تخم گذار در سراسر دنیا ، نژاد لگرن سفید است.

یکی از مقاوم ترین و بهترین نژاد مرغ بومی تخمگذار در ایران نژاد مرغ مرندی است.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]

بهترین نژاد مرغ تخمگذار بومی در ایران انواع مختلفی از نژاد مرغ ایرانی هستند که  از نظر گوشت ،مرغ محلی با تخم گذار هیچ تفاوتی ندارد ولی از نظر تخم گذاری ،مرغ تخم گذار از مرغ محلی بهتر است. همچنین روی مرغ تخم گذار جهت فروش گوشت آن نمی شود حساب کرد ،چون با اتمام دوره تخم گذاری مرغ تخم گذار ،یا باید آنها را به کشتارگاه فروخت و یا با جوجه مرغ تخم گذار عوض کنید. پرورش مرغ تخم گذار برای کشتار فکر جالبی نیست چون دوره تخم گذاری هر مرغ تخم گذار ۷ماه است. در صورت اینکه قصد پرورش مرغ برای کشتارگاه را دارید مرغ گوشتی در ۴۵ روز آماده کشتار می شود و گزینه مناسب تری است.[/box]

مجوز پرورش مرغ بومی تخم گذار

یکی اساسی‌ترین کار که در ابتدا پرورش مرغ بومی تخم گذار باید انجام داد، گرفتن مجوز پرورش مرغ بومی است. گرفتن مجوز پرورش مرغ بومی در هر استان و هر منطقه شرایط خاص خودش را دارد که ما آنها به ترتیب بررسی می کنیم.

 دریافت مجوز پرورش مرغ بومی از طریق جهاد کشاورزی

برای در مجوز پرورش مرغ بومی از جهاد کشاورزی ابتدا به اداره مراجعه می کنید و سپس پس از راهنمایی و دریافت مدارک لازم از اداره مربوطه استاد بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مامور جهاد کشاورزی به شما مجوز پرورش مرغ بومی خواهند داد و علاوه بر ان به شما وام جهاد کشاورزی برای پرورش مرغ بومی را نیز دریافت خواهید کرد. البته در مواردی هم و جود دارد پیش افراد زحمت کشی که می خواهند یه نان حلال در بیا آورد سنگ اندازی می شود.

دریافت مجوز پرورش مرغ بومی از طریق بسیج سازندگی

برای مجوز پرورش مرغ بومی از طریق بسیج سازندگی شما باید ابتدا به مسول پایگاه مردمی خود مراجعه کنید و پس از دریافت نامه به حوزه مربوط خود می روید و بعد از دریافت نامه جهت دریافت مجوز پرورش مرغ بومی به ناحیه خود رفته از شما مدارک لازم و همچنین محل مناسب که ایجاد آلودگی محیط نداشته باشد می خواهد و پس از تحقیق لازم به شما مجوز پرورش مرغ بومی خواهند داد.

مکان مناسب برای نگهداری و پرورش مرغ تخم گذار

محل نگهداری و پرورش مرغ تخم گذار سالن های بزرگی هستند که مرغ ها را با مکانی قفسه بندی شده ،بستر پوشال ،بستر نرده و پوشال ، بستر تمام نرده یا در گودال عمیق پرورش می دهند.

ضدعفونی کردن و گندزدایی و به حداقل رساندن عوامل بیماری زا را باید ۲۴ یا ۴۸ ساعت قبل از ورود مرغ یا جوجه به محیط انجام داد.

پرورش مرغ تخمگذار در قفس بهتر است زیرا در محیط کوچک می توان تعداد بیشتری مرغ و جوجه با ریخت و پاش کمتر و غذا دهی دقیق تر نگهداری کرد و تعداد تخم مرغ های شکسته به حداقل می رسد. ولی این روش نیازمند سرمایه بیشتری است چون مرغ ها به دلیل کوچک بودن جا، تحرک کمتری دارند و لکه خونی در مرغ بیشتر می شود و اگر از روش اتوماتیک استفاده نکنیم بازهم به نیروی کاری زیادی نیاز است.

استفاده از پوشال برای پرورش مرغ به این نحو است که در سالن ،لانه های تخم گذاری تعبیه شده و مرغ ها جهت تخم گذاری وارد آن ها می شوند. هزینه بستر پایین و به دلیل حرارت موجود در بستر به گرم شدن لانه کمک می شود. با نوک زدن مرغ ها به بستر، کمتر دچار کمبود ویتامین های گروه ب می شوند. از معایب این سیستم پرورش مرغ تخم گذار ،افزایش بیماری در مرغ های تخم گذار است. همچنین نیاز به محیط بزرگتر و تعویض بستر ها در هر دوره هزینه های سنگین به همراه دارد.

پرورش مرغ بومی در محیط نرده – پوشال هزینه های بالایی صرف می کند. همچین علاوه بر تولید تخم مرغ بیشتر در واحد سطح ،به دلیل فشردگی در قسمت نرده ها ،تخم مرغ های کثیف که مشتری پسند هم نیستند افزایش می یابند.

در گودال عمیق یا همان سالن با ارتفاع زیاد دو نوع سالن مورد بررسی قرار می گیرد. طبقه زیرین که سقفی ندارد و کود در آن ها انباشته می شود و روزنه برای تهویه سالن دارند و کود جمع شده در گودال را تخلیه می کند. سالن دیگر طبقه بالایی که قفسه یا نرده روی آن تعبیه شده می باشد.

مکان مناسب برای نگهداری و پرورش مرغ تخم گذار
مکان مناسب برای نگهداری و پرورش مرغ تخم گذار

در پرورش مرغ تخم گذار ، مرغ بالغ بخریم یا جوجه؟

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]اگر قصد خرید و پرورش مرغ پا به تخم را دارید بهتر است که نیمچه ۳ ماهه یا پولت بخرید، در غیر اینصورت کار اشتباهی است، علت این پیشنهاد مجموعه کارهایی که برای تحریک مرغ جهت رسیدن به بلوغ و شروع تخم گذاری انجام می دهند و در مراحل  بالاتر تخم گذاری مرغ تاثیر دو چندانی دارد است.[/box]

موارد مورد نیاز جهت پرورش مرغ تخم گذار

از حیث وجود روش های مختلف جهت پرورش مرغ تخم گذار، برای پیاده سازی هر روش باید از ابزارها مختص به آن روش استفاده نمود. زمان تخم گذاری  در طیور به نژاد و فصل شروع تولید تخم مرغ بستگی دارد و ممکن است در بازه ۱۸-۲۲ هفتگی شروع شود و یک دوره تخم گذاری ۱۲ ماه طول می کشد. ۶-۸ هفته بعد از شروع تولید گله به بالاترین حد خود یعنی ۹۰ درصدی می رسد و تولید گله بعد از یکسال به ۶۵ درصد می رسد.

در پرورش مرغ تخمگذار چگونه دانخوری و آب خوری را ایجاد کنیم؟!!!

دان خوری و آب خوری در سیستم قفس، پوشال، نرده و… با روش های متفاوتی ایجاد می شوند.

عوامل موثر در تولید یک گله عبارتند از: مصرف غذا کیفیت و کمیت مصرف آب شدت و مدت روشنایی، آلودگی های انگلی، بیماری ها، مدیریت و فاکتورهای محیطی.

برای تولید مطلوب، مرغ ها به یک جیره غذایی متعادل شده نیاز دارند. استفاده از دانه کامل، ضایعات و… به تنهایی نمی توانند باعث تعادل در جیره غذایی شوند. مخصوصا به مرغ های تخم گذار باید ۳وعده غذایی با فواصل زمانی مشخص داده شود.

موارد مورد نیاز جهت پرورش مرغ تخم گذار
موارد مورد نیاز جهت پرورش مرغ تخم گذار

چه شرایط محیطی برای پرورش مرغ تخم گذار نیاز است؟!!!

برای پرورش مرغ تخمگذار درجه حرارت محیط باید حول و حوش ۲۵ درجه سانتی گراد باشد. با افزایش حتی یک درجه دما ، بازده تولید کاهش و ضایعات تخم مرغ افزایش می یابد. همچنین وزن تخم مرغ ها نیز کاهش می یابند.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]سالن در نظر گرفته شده برای پرورش مرغ تخمگذار ،باید تهویه و نور لازم داشته باشد. جهت کاهش ۱۹ درجه دمای سالن نسبت به دمای محیط ،می توان از سیستم خنک کننده تبخیری بهره جست و این روش پیشنهاد شده برای مناطق گرمسیر است. با این تفاسیر ،با بکارگیری روش صحیح مدیریت ،در شرایط آب و هوای گرم  نیز پرورش مرغ تخم گذار مناسب و اقتصادی و امکان پذیر است.[/box]

کرچ شدن مرغ و راههای رفع آن در پرورش مرغ تخم گذار

به حالتی که در آن مرغ آماده خوابیدن روی تخم ها و در آوردن جوجه هاست ،کرچ شدن می گویند.

چه روش هایی برای رفع حالت کرچی مرغ وجود دارد؟!!!

۱- استفاده از روش خاص مدیریتی: با تغییر دادن شرایط محیطی که پرنده در آن قرار دارد، با جلوگیری از نشستن مرغ بر روی تخم ها، با جلوگیری از ماندن به مدت طولانی مرغ در لانه ، با تسریع عملیات جمع آوری تخم مرغ ها، بوجود آوردن آشیانه کافی، ایجاد نور یکنواخت در تمام لانه ها، جا به جایی مکان لانه ها و یا مرغ ها.

۲- دومین روش استفاده از داروها ست. هدف در سطح دارویی اینست که میزان پرولاکتین کاهش یابد و از سوی دیگر ترشح گنادوتروپین افزایش یابد. چون گنادوتروپین ها باعث ایجاد کرچی در مرغ ها می شوند. از این رو می توان از آسپرین، سیترات کلومیفن و تاموکسیفن، pimozide, p- chlorophenylalanie  استفاده نمود.

اگر مرغی دچار کرچی شود جهت کاهش زمان کرچی ،باید از سایر مرغ ها جدا شود ولی جیره آن مانند سایر مرغ ها باشد ولی در شرایط محیطی خنک تر و نور بیشتر نگهداری شود.

برای پرورش مرغ تخم گذار بومی چه میزان سرمایه نیاز است و چه میزان سود دهی دارد؟!!!

یک جوجه مرغ تخم گذار بومی قیمتی تقریبا ۳.۵۰۰تومان دارد. با توجه به نوع سیستم پرورش مرغ به سرمایه‌ی ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان نیاز است.

در یک سالن پرورش مرغ با مساحت حدودا ۱۰۰ مترمربع و پرورش ۲۰۰۰ مرغ تخم گذار، با کم کردن هزینه های پرورش روزانه حدود ۱۵۰ – ۲۰۰ هزار تومان سود حاصل می شود.

اینکه تخم مرغ ها چگونه به فروش برسند و از چه استراتژی در فروش استفاده کنید، تخم مرغ ها را به عمده فروش بفرشید یا دلال یا اینکه مستقیم با سوپر مارکت ها ، می تواند بین ۳۰۰ هزار تومان تا  ۱میلیون تومان در درآمد ماهیانه تاثیر گذار باشد.

فیلم پرورش مرغ بومی تخمگذار در منزل

همانطور که در مقاله گفته شد یکی از راه‌های خوب کسب و کار خانگی می توان به کسب درآمد از پرورش انواع مرغی های گوشتی یا تخم گذار اشاره کرد،البته نیاز به سرمایه هم دارید تا مواد اولیه که همان جوجه، جای برای نگهداری، خرید وسایل تغذیه و دیگر وسایل را تهیه کنید.

البته این نوع کسب کار برای افرادی که در مناطق روستای زندگی می کنند، یک فرصت شغلی بسیار خوب است زیرا افراد روستای محدودیت مکانی ندارند، و بهترین گزینه کسب و کار خانگی پرورش مرغ بومی برای این افراد است. زیرا تجربه زیادی در پرورش مرغ بومی دارند.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp