طرح توجیهی و فرصت های سرمایه گذاری زودبازده

پرورش مرغ تخم گذار و کسب درآمد عالی از فروش تخم مرغ ها و جوجه ها

پرورش مرغ تخمگذار بومی در منزل

با پرورش مرغ تخم گذار کسب و کاری بدون توقف راه اندازی کنید !!!

با پرورش مرغ تخم گذار و سیر صعودی  قیمت تخم مرغ ،شاغلان این بخش سود بالایی بدست آوردند. ورود به این شغل و فعالیت در آن به معنای قرار گرفتن در گوشه ای از بازار پر سود فروش تخم مرغ است.

چهار دسته کلی برای مرغ تخم گذار وجود دارد:

  • مرغ تخم گذاری که به رنگ سفید است و در مرغداری های صنعتی پرورش می یابد که مرغ تخم گذار صنعتی نامیده می شود.
  • مرغ تخم گذار محلی یا مرغ تخم گذار بومی
  • مرغ تخم گذار رنگی
  • مرغ تخم گذار دو رگ

با پرورش مرغ تخم گذار کسب و کاری بدون توقف راه اندازی کنید !!!

بهترین نژاد مرغ تخمگذار بومی

یکی از محبوب ترین نژاد مرغ تخم گذار در سراسر دنیا ، نژاد لگرن سفید است.

یکی از مقاوم ترین و بهترین نژادهای مرغ تخم گذار بومی در ایران نژاد مرغ مرندی است.

از نظر گوشت ،مرغ محلی با تخم گذار هیچ تفاوتی ندارد ولی از نظر تخم گذاری ،مرغ تخم گذار از مرغ محلی بهتر است. همچنین روی مرغ تخم گذار جهت فروش گوشت آن نمی شود حساب کرد ،چون با اتمام دوره تخم گذاری مرغ تخم گذار ،یا باید آنها را به کشتارگاه فروخت و یا با جوجه مرغ تخم گذار عوض کنید. پرورش مرغ تخم گذار برای کشتار فکر جالبی نیست چون دوره تخم گذاری هر مرغ تخم گذار 7ماه است. در صورت اینکه قصد پرورش مرغ برای کشتارگاه را دارید مرغ گوشتی در 45 روز آماده کشتار می شود و گزینه مناسب تری است.

مکان مناسب برای نگهداری و پرورش مرغ تخم گذار

محل نگهداری و پرورش مرغ تخم گذار سالن های بزرگی هستند که مرغ ها را با مکانی قفسه بندی شده ،بستر پوشال ،بستر نرده و پوشال ، بستر تمام نرده یا در گودال عمیق پرورش می دهند.

ضدعفونی کردن و گندزدایی و به حداقل رساندن عوامل بیماری زا را باید 24 یا 48 ساعت قبل از ورود مرغ یا جوجه به محیط انجام داد.

پرورش مرغ تخمگذار در قفس بهتر است زیرا در محیط کوچک می توان تعداد بیشتری مرغ و جوجه با ریخت و پاش کمتر و غذا دهی دقیق تر نگهداری کرد و تعداد تخم مرغ های شکسته به حداقل می رسد. ولی این روش نیازمند سرمایه بیشتری است چون مرغ ها به دلیل کوچک بودن جا، تحرک کمتری دارند و لکه خونی در مرغ بیشتر می شود و اگر از روش اتوماتیک استفاده نکنیم بازهم به نیروی کاری زیادی نیاز است.

استفاده از پوشال برای پرورش مرغ به این نحو است که در سالن ،لانه های تخم گذاری تعبیه شده و مرغ ها جهت تخم گذاری وارد آن ها می شوند. هزینه بستر پایین و به دلیل حرارت موجود در بستر به گرم شدن لانه کمک می شود. با نوک زدن مرغ ها به بستر، کمتر دچار کمبود ویتامین های گروه ب می شوند. از معایب این سیستم پرورش مرغ تخم گذار ،افزایش بیماری در مرغ های تخم گذار است. همچنین نیاز به محیط بزرگتر و تعویض بستر ها در هر دوره هزینه های سنگین به همراه دارد.

پرورش مرغ بومی در محیط نرده – پوشال هزینه های بالایی صرف می کند. همچین علاوه بر تولید تخم مرغ بیشتر در واحد سطح ،به دلیل فشردگی در قسمت نرده ها ،تخم مرغ های کثیف که مشتری پسند هم نیستند افزایش می یابند.

در گودال عمیق یا همان سالن با ارتفاع زیاد دو نوع سالن مورد بررسی قرار می گیرد. طبقه زیرین که سقفی ندارد و کود در آن ها انباشته می شود و روزنه برای تهویه سالن دارند و کود جمع شده در گودال را تخلیه می کند. سالن دیگر طبقه بالایی که قفسه یا نرده روی آن تعبیه شده می باشد.

مکان مناسب برای نگهداری و پرورش مرغ تخم گذار
مکان مناسب برای نگهداری و پرورش مرغ تخم گذار

در پرورش مرغ تخم گذار ، مرغ بالغ بخریم یا جوجه؟

اگر قصد خرید و پرورش مرغ پا به تخم را دارید بهتر است که نیمچه 3 ماهه یا پولت بخرید، در غیر اینصورت کار اشتباهی است، علت این پیشنهاد مجموعه کارهایی که برای تحریک مرغ جهت رسیدن به بلوغ و شروع تخم گذاری انجام می دهند و در مراحل  بالاتر تخم گذاری مرغ تاثیر دو چندانی دارد است.

موارد مورد نیاز جهت پرورش مرغ تخم گذار

از حیث وجود روش های مختلف جهت پرورش مرغ تخم گذار، برای پیاده سازی هر روش باید از ابزارها مختص به آن روش استفاده نمود. زمان تخم گذاری  در طیور به نژاد و فصل شروع تولید تخم مرغ بستگی دارد و ممکن است در بازه 18-22 هفتگی شروع شود و یک دوره تخم گذاری 12 ماه طول می کشد. 6-8 هفته بعد از شروع تولید گله به بالاترین حد خود یعنی 90 درصدی می رسد و تولید گله بعد از یکسال به 65 درصد می رسد.

در پرورش مرغ تخمگذار چگونه دانخوری و آب خوری را ایجاد کنیم؟!!!

دان خوری و آب خوری در سیستم قفس، پوشال، نرده و… با روش های متفاوتی ایجاد می شوند.

عوامل موثر در تولید یک گله عبارتند از: مصرف غذا کیفیت و کمیت مصرف آب شدت و مدت روشنایی، آلودگی های انگلی، بیماری ها، مدیریت و فاکتورهای محیطی.

برای تولید مطلوب، مرغ ها به یک جیره غذایی متعادل شده نیاز دارند. استفاده از دانه کامل، ضایعات و… به تنهایی نمی توانند باعث تعادل در جیره غذایی شوند. مخصوصا به مرغ های تخم گذار باید 3وعده غذایی با فواصل زمانی مشخص داده شود.

موارد مورد نیاز جهت پرورش مرغ تخم گذار
موارد مورد نیاز جهت پرورش مرغ تخم گذار

چه شرایط محیطی برای پرورش مرغ تخم گذار نیاز است؟!!!

برای پرورش مرغ تخمگذار درجه حرارت محیط باید حول و حوش ۲۵ درجه سانتی گراد باشد. با افزایش حتی یک درجه دما ، بازده تولید کاهش و ضایعات تخم مرغ افزایش می یابد. همچنین وزن تخم مرغ ها نیز کاهش می یابند.

سالن در نظر گرفته شده برای پرورش مرغ تخمگذار ،باید تهویه و نور لازم داشته باشد. جهت کاهش 19 درجه دمای سالن نسبت به دمای محیط ،می توان از سیستم خنک کننده تبخیری بهره جست و این روش پیشنهاد شده برای مناطق گرمسیر است. با این تفاسیر ،با بکارگیری روش صحیح مدیریت ،در شرایط آب و هوای گرم  نیز پرورش مرغ تخم گذار مناسب و اقتصادی و امکان پذیر است.

کرچ شدن مرغ و راههای رفع آن در پرورش مرغ تخم گذار

به حالتی که در آن مرغ آماده خوابیدن روی تخم ها و در آوردن جوجه هاست ،کرچ شدن می گویند.

چه روش هایی برای رفع حالت کرچی مرغ وجود دارد؟!!!

1- استفاده از روش خاص مدیریتی: با تغییر دادن شرایط محیطی که پرنده در آن قرار دارد، با جلوگیری از نشستن مرغ بر روی تخم ها، با جلوگیری از ماندن به مدت طولانی مرغ در لانه ، با تسریع عملیات جمع آوری تخم مرغ ها، بوجود آوردن آشیانه کافی، ایجاد نور یکنواخت در تمام لانه ها، جا به جایی مکان لانه ها و یا مرغ ها.

2- دومین روش استفاده از داروها ست. هدف در سطح دارویی اینست که میزان پرولاکتین کاهش یابد و از سوی دیگر ترشح گنادوتروپین افزایش یابد. چون گنادوتروپین ها باعث ایجاد کرچی در مرغ ها می شوند. از این رو می توان از آسپرین، سیترات کلومیفن و تاموکسیفن، pimozide, p- chlorophenylalanie  استفاده نمود.

اگر مرغی دچار کرچی شود جهت کاهش زمان کرچی ،باید از سایر مرغ ها جدا شود ولی جیره آن مانند سایر مرغ ها باشد ولی در شرایط محیطی خنک تر و نور بیشتر نگهداری شود.

برای پرورش مرغ تخم گذار چه میزان سرمایه نیاز است و چه میزان سود دهی دارد؟!!!

یک جوجه مرغ تخم گذار قیمتی تقریبا 3.500تومان دارد. با توجه به نوع سیستم پرورش مرغ به سرمایه‌ی 10 الی 15 میلیون تومان نیاز است.

در یک سالن پرورش مرغ با مساحت حدودا 100 مترمربع و پرورش 2000 مرغ تخم گذار، با کم کردن هزینه های پرورش روزانه حدود 150 – 200 هزار تومان سود حاصل می شود.

اینکه تخم مرغ ها چگونه به فروش برسند و از چه استراتژي در فروش استفاده کنید، تخم مرغ ها را به عمده فروش بفرشید یا دلال یا اینکه مستقیم با سوپر مارکت ها ، مي تواند بين ۳۰۰ هزار تومان تا  1ميليون تومان در درآمد ماهيانه تاثير گذار باشد.

فیلم پرورش مرغ تخمگذار بومی در منزل

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن